Teşekkür ederim

Geçen hafta yazdığım son yazının okunma sayısı beni çok mutlu etti. Hayatım boyunca aldığım ödüllerin en kıymetlisini almış gibi sevindim. Basketbol sever genç kardeşlerime bütün yüreğimle teşekkür ediyorum.

Yakovos Bilek

Türk basketbolunun önü açık. Ama diğer Avrupa ülkeleri için de durum aynı. Seneler önce Almanlar bizden bir basketbol hakemi yollamamızı istemişlerdi. Biz de o zamanların en tecrübeli hakemi Yakovos Bilek’i Almanya’ya yollamıştık. Eğer şuan Alman basketbolu diye bir şeyden söz edebiliyorsak bunda Yakovos Bilek’in katkısı sonsuz diyebilirim. Bugün ise Alman oyuncu Dirk Nowitski NBA’de en çok oynayan yabancı oyuncu durumunda.

Gene yıllar önce Avrupa’nın her yerinde Yunanlı oyuncuların ve koçların görev yapacaklarına kimse inanmazdı. Bugün ise Avrupa’nın en iyi kulüp takımı Fenerbahçe’nin oyun kurucusu Yunanlı Sloukas, Avrupa’nın en güçlü kulüplerinden CSKA’da ise koç Yunanlı.

Ben bunları üzülelim diye yazmıyorum; birleşelim, omuz omuza Türk basketbolunu layık olduğu yere çıkaralım diye yazıyorum. Bugün Türkiye’de çok kıymetli basketbol adamlarımız var. Bunların başında Aydın Örs geliyor. İki tane de büyük sorunumuz var. Birincisi iyi oyuncuları büyük oyuncu yapamıyoruz. İkincisi ise tribünler hala boş. Büyük oyuncu yetiştirme konusu Aydın Örs için sorun bile sayılmaz. Yanına alacağı birkaç basketbol adamıyla bu konuya konsantre olursa Türkiye’de hayranlıkla izleyeceğimiz oyuncu sayısı artar da artar.

Hidayet Türkoğlu’nun da önü açık. Hidayet yıllarca NBA’de Türkiye’yi gururla temsil etmiş bir oyuncumuz. Ama bir an önce yeniliklere başlamak gerek. Örneğin basketbol antrenmanlarının filme çekilmesinin ve oyuncuların kendilerini izleyerek tanıma imkânı bulmalarının önünü açmalı. İnanın ki bir oyuncunun kendi maç kasetini seyretmesiyle, kendi antrenmanını seyretmesi arasında çok ciddi farklar var. Özellikle görüntüyü yavaşlatarak tam konsantre bir şekilde oyuncunun kendisini izlemesi ve tanıması çok kritik. Bu uygulamayı yapan herhangi bir kulübümüz olduğundan şüpheliyim.

Yugoslav Koçlar

Yugoslav kökenli koçların belirli bir özellikleri var; onlar basketbolla yaşıyorlar. Basketbolla yatıp basketbolla kalkıyorlar. Onların özelliği konsantrasyon. Eskiden ne olmuş, ileride ne olacağını düşünmüyorlar. Dikkatleri hep o anın üzerinde. Bu yüzden de saha kenarında tam konsantre şekilde bağırarak oyuncularını da konsantre kalmaya zorluyorlar.

Semih Erden

Bizim en yetenekli uzun oyuncularımızın başında Semih Erden var. Onun kadar yetenekli uzun oyuncu Avrupa’da yok diyebiliriz. Ama onun da bir yıl öncesine kadar konsantrasyonu eksikti. Sahada zaman zaman aklı başka bir yerde izlenimini veriyordu. Ama Semih “sahadaki konsantrasyonu” geliştirerek, genç Türk oyunculara da örnek olmaya başladı. Topu hep potaya çok yakınken almak alışkanlığı içinde. Topu faul çizgisi civarında alsa hücum gücü çok artar.

Saygılar…

Kaynak: Basketfaul.com