Ufuk Sarıca’ya teşekkür ederiz

Final maçında takımlardan birinin başında Obradovic, diğerinin başında Ivkovic olsaydı Türk Basketbolu kaosa doğru sürükleniyor olacaktı. Bütün kulüp yöneticilerinde yabancı koç eğilimlerini artıracaktı. Yabancı koçlar gelirken yanlarında bir sürü asistan koç, kondisyoner, fizyoterapist de getiriyorlar. Geriye bir malzemeci ve belki masör kalıyor Türk olarak. Oyuncuların zaten çoğu yabancı. Biz basketbol adamları, sahada Türk bulmak için uğraşıp duruyoruz.

Obradovic ve Ivkovic’in beyinleri ve kalpleri son hücreye kadar basketbolla dolu. Basketbolla yatıp basketbolla kalkıyorlar. Bu konsantrasyon oyuncuları için uyarı özelliği taşıyor ve bu sayede savunmalar gayreti artıyor. Mesela, Melih Mahmutoğlu iyi şutördü, o dahi iyi savunmacı oldu. Obradovic ve Ivkovic’in Türk Basketbolu’na teknik ve taktik olarak ne kazandırdıkları ise tartışma konusu. Karar sizin.

Bu bakımdan Ufuk Sarıca sadece Pınar Karşyaka’ya değil, Türk koçlarının değerli olduğunu göstererek Türk Basketbolu’na da faydalı oldu. Türk koçla devam etmeyi kararlaştıran Banvit, Türk Telekom gibi başka takımlarımız da var. TOFAŞ’ta göreve başlayan Orhun Ene’yi yeniden parkelerde görmek de çok mutluluk verici.

Anadolu Efes-Pınar Karşıyaka maçını seyrederken arkamda Türk Basketbolu’nun gelmiş geçmiş en iyi koçlarından Aydın Örs oturuyordu. Yöneticilerin aklı yabancı koçlarda olduğu için Aydın Örs sahalarda değil, tribünlerde. Milli Takım dahil Aydın Örs’e görev verecek organizasyonun sıçrama yapacağından eminim.

ENDER ARSLAN ÇOK İYİ BİR KOÇ OLABİLİR

Bence Türk Basketbolu yeni bir koç kazanmak yolunda. Galatasaray’da karışıklıklar sürüyor, Ender Arslan ile yollarını ayırdılar. Bence Ender Arslan Türk basketbolunun gelecekte en iyi koçlarından biri olmaya aday. Bugün NBA finali oynayan Cleveland Cavaliers’in koçu David Blatt 2007-08’de Efes’in koçuydu. Söylediklerini anlayan tek oyuncu da o sırada Efes’te oynayan Ender Aslan idi. Ben Ender Arslan’ın çok iyi bir koç olacağına inanıyorum. Bence oyunculuğu bırakıp koçluğa başlasa çok isabetli bir karar vermiş olur. çünkü cin gibi bir çocuk. Mesela Banvit ona asistanlık görevi verse ve bir proje başlatılmış olsa.

Final serisinde bir şey daha gördük. Türk çocuklarının gözleri keskin, elleri hassas olduğuna inanıp iyi şutör olacaklarına inanırız. Bu inancın çok geçerli olmadığını bu seri sırasında gördük. Bir takımda Soner Şentürk oynuyor, diğerinde Doğuş Balbay. Ben bir yazımda trafikte sıkışmış otomobillerin arasından motosikletle geçer gibi driplingle ilerleyen yegane oyuncumuzun Soner olduğunu iddia etmiştim ama şutu yoktu, hala da yok. Şutu soktuğunda en çok şaşıran da kendisi oluyor. Yabancı koçlar oyuncularını iyi şutör yapıyor mu diye sorarsanız öbür tarafta da Doğuş’a bakmak gerekir.

ŞUT SORUNU

2011’de NCAA’de Yılın savunmacısı ödülünü alan Doğuş Türkler arasında savunmada hala “1” numara. Ama onun sayesinde Türkiye’de yeni bir kavram ortaya çıktı. Basketbolda box and one diye bir uygulama vardır. Rakibin en iyi şut atan oyuncusunu adam adama savunursunuz, diğerleri alan savunması yapar. Skorer oyuncu, adamını geçerse diğerleri ortayı kapatır. Doğuş Balbay sayesinde bunun tersi odu. Doğuş’un oynadığı takımlarda rakipler diğer 4 kişiye adam adama oynarken, onu tutması gereken oyuncu “nasıl olsa atamaz” diye yardımlara gidiyor, yani Doğuş’un rakibi 5 kişiyle 4 kişiyi tutuyor. Son maçta da Bobby Dixon’u tutarken Doğuş onu rahatsız etti ama Dixon da Doğuş’u tuttuğu için savunmaya döndüğünde dinlenip nefeslendi. Doğuş, Dixon’un savunmada nefeslenmesini sağladı.

Bu şut meselesine bir çare bulmamız lazım. Bana TBF Başkanlık seçiminde bana oy kullandırtmadılar. Oyumu verseydim Lütfi Arıboğan’a verecektim. Ama son zamanlarda Harun Erdenay’a daha fazla yakınlaşma, konuşma fırsatım oldu. Harun’un Türk basketbolu’na çok yararlı olacağına inanıyorum. Amerika’da şut doktoru uygulaması var. Faulleri göz kapalı attırıyorlar. Faullerde top çembere veya potaya çarpıp girerse sayı sayılmıyor, böylece adalesi kadar konsantrasyonu da güçlendiriyorlar. Harun Erdenay’dan bu doktorlardan en iyilerinden birisini getirtip Türk çocuklarını çalıştırmasına imkân sağlamasını bekliyorum. Böylece Doğuş, Soner benzeri çok yetenekli Türk çocuklarının aynı zamanda iyi şutör olmasını da sağlayabiliriz. Şutu sokmak için özgüven lazım. Stiliniz yanlış da olsa beyniniz inanıyorsa toplar girer. Örnek mi? Spnanoulis.

Kaynak: Basketfaul.com