Galatasaraylı Atakol yıldız oyuncuyu Fenerbahçe’ye göndermişti

Basketbolumuzun duayeni Yalçın Granit ile son Fenerbahçe Ülker-Galatasaray serisinde yaşanan tatsızlıkları konuştuk. Ömrünü Türk Basketbolu’nun büyümesine adamış, 24 saat Türk Basketbolu’nun nasıl daha gelişebileceğini düşünen Yalçın Abimiz son derece üzgündü.

Bir anektod aktardı… Umarız bir faydası olur…

“Benim oynadığım senelerde Galatasaray yenilmez aradaydı ama Avrupa’ya hazırlık maçlarına giderken takviye olarak Vefa’dan Altan Dinçer’i alırdık. Altan, o zamanların Shaquille O’Neal’iydi. Pota altını karartırdı, hücumda top verince ya sayı kazandırırdı ya faul yaptırırdı. Altan, Vefa’dan ayrılıp Galatasaray veya Fenerbahçe’de oynamak istiyordu. Biz onunla iyi arkadaştık.

Bana “Galatasaray’a gelmek istiyorum, bunu hallet” dedi.

Ben de çok sevindim, Galatasaray basketbolunu yöneten Turgut Atakol’a söyledim: “Aman abi, bu çocuğu al” dedim.

Turgut Abi “Bana imkansız” dedi.

Sordum: “Neden”

Şu cevabı verdi: “Türk Basketbolunun gelişmesi için mutlaka Galatasaray-Fenerbahçe rekabetinin büyümesi lazım. Ben şimdi Fenerbahçe’den yönetici Muhtar Sencer’i telefonla arayıp Altan’ı Fenerbahçe’ye yolluyorum ” dedi.

Altan Fenerbahçe’ye gitti. Altan’ın yüzünden uzun süre Fenerbahçe’yi yenemedik. Ama Galatasaray-Fenerbahçe rekabeti büyüdü, Türk Basketboluna olan ilgi arttı. Bilmem anlatabildim mi?

BİR ATAKOL HİKAYESİ DAHA

Yalçın Granit’in bir Turgut Atakol hikayesi daha…

“Ben olsan Turgut Atakol’un turnuva boyunca Abdi İpekçi’de asılı duran fotoğrafının altına ‘Türk Baketbolunu büyüten adam’ yazarım. Türk basketboluna en çok fayda sağlayan kişi odur.

Ben Darüşşafaka’yı bitirirken Mülkiye’den burs almıştım. 90 liraydı ama o sıralarda Galatasaray genç takımında oynuyordum. Turgut abi ise Ankara’ya gitmememi, Galatasaray’da kalmamı istiyordu.

Bana, ‘Gel, seni Hasnun Galip’te bir beyefendi ile tanıştıracağım’ dedi. O tarihte kulüp Hasnun Galipte idi.

Ufacık bir odaya girdik. Masada oturan beyefendiye ‘Bu çocuk yetenekli, bir çare bulur musunuz?’ dedi.

O beyefendi de ‘100 lira versek İstanbul’da kalır mısın?’ diye sordu. Ben zaten İstanbul’da kalmak için can atıyordum.

‘Tabii’ dedim.

Çıkışta Turgut abi, ‘Kimle konuştuğunu biliyor musun?’ diye sordu. Bilmiyordum.

‘O beyefendi Ali Sami Yen’ dedi.

Kaynak: Basketfaul.com