En faydalı antrenman TV’de maç seyretmek

Türk Basketbolu’nun tek bir problemi var. Basketbolumuz tribünlerin dolmasını bekliyor. Tribünlerin dolması için tek çare sahada hayranlıkla izleyeceğimiz büyük Türk oyuncuların yetişmesi. Bu konu bence bütün basketbol adamlarımızın ortak problemi.

İyi oyuncu olmak sadece sahadaki çalışmalarla olmaz. TV’lerde basketbol maçlarını izlerken de genç oyuncularımız bilgilerini, tecrübelerini artırabilirler. Özetle TV’den maç seyrederken de basketbolunuzu geliştirebilirsiniz. Bu sadece oyuncular, genç antrenörler için geçerli değildir. Altıncı Adam seyircilerimiz de bilgilerini artırıp seyrettikleri oyundan daha çok zevk alabilirler. Televizyonda basketbol seyretmek kolay değildir. Hemen hepimiz maçları izlerken gözümüzü toptan ayıramayız. Sadece topu izler, bütün dikkatimizle topun çemberden geçip geçmeyeceğine odaklanırız. Bu yüzden de bizim için en önemli yer sayı tabelasıdır. Oysa topa odaklı olmanız, sadece onu izlemeniz tüm sahayı görmenizi engeller. Sadece topu izlemeniz oyuna bakmanızı ve basketbol bilginizi genişletmenizin önünü tıkar.

Özetle basketbol sadece seyredilerek değil, bilinçli izlenerek öğrenilir. Ama genç koçlarımızın ve oyuncularımızın maçları sadece seyretmeyip basketbolu bilinçli izlemeleri şarttır. Bu, seyircilerimizi daha az önemsediğimiz anlamında değildir. Altıncı Adamımızın bizim için ne kadar önemli olduğunu yazının başında belirttim. 

Sahayı tam olarak görüp görmediğinizin ölçüsü basittir. Maç oynanırken hakemleri görüp görmediğiniz, “maçı gerçekten izliyor musunuz, yoksa sadece seyir mi ediyorsunuz?” sorusunun cevabıdır. Bu tabii oyunun durduğu, tartışmaların, teknik faullerin çalındığı pozisyonlarda hakemleri görmek demek değildir. Oyun kesintisiz oynanırken hakemleri görüp görmediğiniz sizin maçı sadece seyir mi ediyorsunuz, yoksa bilinçli izliyor musunuz?” sorusunun cevabıdır. Genç koçlar için tabii durum farklıdır. Rakip takımın zone savunma yaptığını fark etmeniz yeterli değildir. Bunu zaten maçı anlatan yorumcular da hemen belirtirler. “Zone savunma ile adam adama savunma iç içe geçmiş midir, rakip takım zone ile başlayıp, iki pas sonra adam adama savunmaya mı dönüyor, yoksa bir kişi adam adama oynarken, diğer 4 kişi zone mu yapmaktadır?” gibi diğer birçok soru cevap beklemektedir.

Televizyon izlerken genç koçların, sahadaki koçların mola esnasında nasıl bir oyun çizdiğini anlamaları da onlar için maçı izleme ölçüsüdür. Takımların hızlı oyunları nasıl karşılayacakları konusu, oyuncuların geriye dönüşte nasıl döndüklerine bağlıdır. Hücuma yavaş çıkabilirsiniz ama geriye, savunmaya dönerken deparla dönmek şarttır. İzlediğiniz takım oyuncularının bir maçta yaptıkları depar sayısı, o takımın hızlı oyundaki başarısı veya başarısızlığının göstergesidir. 

Basketbol bilginizi sadece oyunu izleyerek değil, yorumcuları dinleyerek de geliştirebilirsiniz. Bugün Türkiye’de birçok iyi yorumcu var. İbrahim Kutluay, Tufan Ersözlü eski iyi oyuncularımız. İhsan Bayülken ve Hurşit Baytok başarılı koçlarımız. Onları dikkatle dinleyerek sadece gözünüzle değil, kulaklarınızla da basketbol bilginizi artırabilirsiniz. Genç oyuncular için ise maçları dikkatle izlemenin faydaları sayılamayacak kadar çoktur. Kobe Bryant’ın en çok gelişme sağladığı yerin oyuncu geliştirme koçuyla birlikte, beraber izledikleri maçlar olduğu yaygın bir kanaattir. Genç oyuncular televizyonda sadece kendi oynadıkları pozisyondaki oyuncuları izlemekle kalmamalıdırlar. Tabii siz bir point guard iseniz, dikkatiniz seyrettiğiniz maçtaki oyun kurucular üzerine odaklıdır. Ama top oyun kurucunun elinde iken diğer oyuncular ne yapıyorlar, nasıl hareket ediyorlar, pivotlar nerede top bekliyorlar? Bunlar da çok önemlidir. Bunun için maç yayınlarını sizin kaydetmeniz ve tekrar tekrar izlemeniz gerekir. Yayın kuruluşlarının “Plus” adlı ucuz bir kayıt makinesi var. 

Olympiacos’un combo guardı Spanoulis’i gördük. Şutu zayıf ama gerekirse iki adamı driplingle geçip rakibin savunma yumruğunu parçalayıp kendisine, arkadaşlarına sayı imkânı yaratıyor olması onu MVP yapıyor. Basketbol fundamentalleri içinde en önemlisinin dripling olduğunu hep söylüyoruz. Driplingi iyi oyuncunun şutu da, pası da gelişiyor. Oyuncuların bilinçli TV seyretmelerinin en önemli faydası rakip oyuncuları dikkatle izlerken, onların yaptıkları hataları da görmeleri oluyor. Bu sayede de kendilerini geliştirmek için aynı hataları yapmamaları gerekliği bilinçlerine yerleşiyor.

Son olarak, yeni bir uygulama var. Siz oturup TV seyrederken elinize bir tenis topu alıp onu sıkmanızın, onunla oynamanızın çok faydalı olduğu söyleniyor. Böylece parmak uçlarınız kuvvetleniyor ve topa daha hâkim olup oturduğunuz yerde driplinginizi geliştirebiliyorsunuz. Bir basketbolcunun en önemli silahı eli mi, gözü mü, kulağı mı, yoksa beyni mi sorusunun cevabını siz verin. 

Kaynak: Basketfaul.com