Attığınız şutlar girsin istiyor musunuz?

Türk çocuğunun basketbolda şut yeteneğinin yüksek seviyede olduğunu hep söyleriz. Gerçekten de Türk çocuğunun eli (parmakları) hassas, gözü ise keskin nişancıdır. Ama son zamanlarda Avrupa’nın en iyi şutörleri arasında Türk oyuncuları bulmakta zorlanıyoruz. Bu yüzden de bu yazıyı Türk çocuğuna şut yeteneğini sergilemekte faydası olur diye yazıyorum.

Bizde istatistik sadece maçlarda tutulur, maç sonunda da bizim dikkatimiz o oyuncunun kaç sayı attığı üzerinde yoğunlaşır. Kaç şut atıp, kaç şut soktuğuna bakmayız bile. Antrenmanlarımız zaten yavaştır. Çoğu kez bir oyuncu turnike atarken diğer 11 oyuncu sırada bekler. Her dakikanın kıymetini bilerek antrenman yapmayız. “Bugün bir saat şut attım” diye düşünür ve rahatlarız. Hâlbuki o bir saatte kaç şut attığınız daha önemlidir. Birkaç yıl önce şut makinesi denilen aleti Türkiye’ye getirmiştik. Siz saatte 150 – 200 şut atarken, şut makinesi ile 1200 şut atabiliyorsunuz. Bu makineler şimdi yeterince kullanılıyor mu? Bilemiyorum. Saatte kaç şut attığınızdan daha önemlisi, kaçını soktuğunuzdur. Bu yüzden artık dünyada eğer siz antrenmanlarda istatistik tutmuyorsanız, antrenmanları filme almıyorsanız, boşuna uğraşıyorsunuz deniliyor.

İyi basketbolcu olmanız için kendinizi tanımanız şarttır. Kendinizi tanımak istatistiklerle ve antrenmanları filme almakla mümkündür. Maçların çoğunda son 3 – 5 dakikada atılan faullerin yüzdeleri sonucu belirler. Bu yüzden bugün artık asistan koçlarından birinin görevi faul atışlarına konsantre olmaktır. Bunlara “serbest atış şut doktorları” deniyor. Bu asistan koçlar da dünyada her yıl yenisi çıkan aletlerden yararlanarak oyuncularını daha iyi faul yüzdesine taşımak istiyorlar. Çünkü siz iyi bir faul atıcısı iseniz, yüzü dönük orta mesafe, hatta üç sayı şutunuzu da geliştirme şansı buluyorsunuz. Şut fundamentalleri, savunmalar her gün daha sertleştiği için daha da önem kazanıyor. Şut atarken göğsünüz potaya dik bir açıda bulunmalıdır. Dirseğiniz tribünlere değil, çembere yönelmelidir. Bileğinizi şutun sonunda kullanmanız şarttır. Burada da detaylar önemlidir. Bileğinizi iyi kullanıp kullanmadığınızı başparmağınızın yere bakması belirler. Başparmağınız çembere yönelik ise, hatta havaya dönükse iyi bir şutör olmanız zor demektir. Bileğinizi iyi kullanmanız, topun geriye dönüşünü sağlar. Birçok top vardır, top çembere değer, etrafında dolaşır durur, sonunda içeri girer. Siz buna “şans topu” dersiniz ama o şansı yaratan bileğinizdir. Şut doktorlarının düzeltmekte en çok zorlandıkları ise attığınız şutun havada çizeceği eğri ve topun çembere gidiş açısıdır. Çemberlerin çapı 46 cm’dir, attığınız topun çapı ise 22,5 cm’dir. Bu bir anlamda aynı anda iki topun bile geçebileceğini belirler ama iki topu bırakın, eğer siz topun çembere giriş açısını öğrenip geliştiremiyorsanız tek topu bile sokamazsınız. Basketbolda başarının temelinde size anında yapılan uyarılar, düzeltmeler vardır. Siz eğer attığınız şutların çembere kaç derece ile gittiğini öğrenebiliyorsanız, şutunuzu geliştirmeniz kolaylaşır. Siz şut atarken başınızı öne eğerseniz, şutunuz yere paralellik kazanır, top da çemberin arkasına kadar uzanır ama içinden geçmez (giriş açısı 30 – 35 derece). Eğer siz şutunuzu çok yukarılara atarsanız, top yukarıdan büyük bir açıyla (60 – 65 derece) çembere inerse çemberin önüne çarpar ve yine sayı olmaz. Bu yüzden en olumlu çembere giriş açısı 45 derecedir. Topun 45 derece civarında bir açı ile çembere gitmesi sayıya dönmesinin en büyük yardımcısıdır.

NOAH adlı aletin görevi budur. Siz bu “computer”i sahanın yanındaki duvara astığınızda alet size her attığınız şutun çembere giriş açısını, yüksek sesle bağırarak söyler. Ve siz bu uyarı sayesinde şut açınızı 45 derece civarına çekmek fırsatı bulursunuz. 45 derecedeki şutlar kısa bir süre sonra sizde adale hafızası geliştirir ve alete ihtiyacınız olmadan şutlarınızı 45 derece civarında atmaya başlarsınız.

Bu alet bugün NBA’de de kullanılıyor. Miami’de Dwyane Wade ve LeBron James biri faul atarken, diğeri ona “45” diye bağırdığında herkes şaşırır ve birbirlerine bakarlardı. Sonra birbirlerine baktıkları bu uyarının NOAH’tan kazanıldığı anlaşıldı ve aletin kullanılışı süratle yayıldı. Umarım bu alet bir gün Türkiye’ye de gelir ama o gelmeden de tek başınıza faul atarken 45 dereceyi hatırlamanız bile faul yüzdenizi artıracaktır.

Türkiye’de yeni bir alet daha var, bu da sadece iyi bir şutör değil, sizin daha iyi bir oyuncu olmanıza yardımcı oluyor. Aletin adı “94 fifty”. Bu makineden faydalanıp daha iyi oyuncu olmak istiyorsanız internette gulerlegacy.com adresini ziyaret edin.

Kaynak: Basketfaul.com