Milli Takım’a Türk koç bekliyoruz

Federasyondan verilen bilgilere göre Şubat ayında Türk Milli Takımı’nın koçu belirlenerek açıklanacaktı. Mart ayının sonuna yaklaşıyoruz, hala tek bir bilgi yok.

Öğrendiklerimiz birçok yabancı koça teklif yapıldığı ve onların çeşitli sebeplerle Türk Milli Takımı koçu olmayı kabul etmedikleri şeklinde. Öyle görülüyor ki yabancılara yapılan bu teklifler daha da uzayacak ve sonunda “içler, viçler, Pesiçler kabul etmedikleri için” bir Türk antrenörde karar kılınacak. Böyle bir seçim olur mu?

Siz Avrupa’daki birçok yabancı koça teklif götüreceksiniz, sonunda onların hiçbiri bu teklifi kabul etmedikleri için bir Türk koçu seçtik diyeceksiniz. Bu tutum Türk koçları küçük düşürmek, onlara layık oldukları saygıyı göstermemek demektir.

Hep söylüyoruz, artık bizim çok kıymetli birçok koçumuz var. Bizim artık yabancı koçlardan, Obradovic ve Ivkovic dâhil öğrenecek bir şeyimiz yok. Biz yabancı koçlardan ne öğreneceksek, Tanjevic’ten öğrendik. Tanjevic kenarda hiç susmadan bağırıp çağırarak oyuncularımızı savunmada uyandırdı, alert yaptı ve basketbolumuzda savunma gelişti. Ama artık bizimkiler de kenarda yeteri kadar bağırıp çağırıyorlar. Üstelik koçlarımızın bilgileri ve deneyimleri arttı. Bizim koçlarımızın tümü hem genç, hem de deneyimliler. Bu iki vasfın bir arada oluşu kolay bulunan bir özellik değil. Koçlarımızın hepsinin içinde gizli yatan bir istek var: Bir gün Milli Takım’da koçluk yapmak. Milli Takım’ın başına onlardan biri gelinde koçlarımız arasındaki “En iyi olma yarışı” yoğunlaşacak ve koçlar kendilerini daha da geliştirmek için çaba içinde olacaktır. Bundan da faydalanan, daha iyi koçlara sahip olan Türk basketbolu olacaktır. Yabancı koçlara teklif götürüp reddediliyoruz. Bu bizim için acıklı bir durum. Bu yüzden bir an önce Türk koçlardan istediğinizi seçin ve bu karmaşa sona ersin.

Bugün basketbolumuzun iki büyük problemi var. Çok sayıda iyi oyuncumuz var ama hayranlıkla seyredeceğimiz büyük oyuncular yetiştirmekte zorlanıyoruz. İkincisi ise Türk basketbolunun ekolü belli değil. Basketbolumuzun temel taşlarını kime sorsanız, herkes başka bir şey söyler. Ortak bir fikrimiz yok. Bu tamamen farklı bir konu, ileride konuşacağız.

Milli Takım’ın başına Türk koç getirip, herkesin birbiriyle konuşup tartışacağı ortamı da hazırlayacaktır. Bilgi paylaşınca çoğalır ve böylece Türk basketbol ekolü nasıl olmalıdır konusu da açıklık kazanabilir.

Milli Takım’ın başına getirilebilecek en az 5-6 koçumuz var. Ergin Ataman bunlardan biri, hatta en önemli isim. O tartışmaya da açık bir kişiliğe sahip. Basketbolumuzda neden hayranlık uyandıracak büyük oyuncu yetiştiremiyoruz konusu da büyük ihtimalle çözüm bulacaktır.

Hep söylüyoruz, NBA’e oyun kurucu bir Türk oyuncu gönderemediğimiz sürece basketbolumuz zirvede diyemeyiz. İki gün önce gazetelerde ve internet sitelerinde bir haber vardı. Haberde 1990 doğumlu Minnesota’da oynayan İspanyol oyun kurucu Ricky Rubio’nun NBA’in en iyi takımlarından San Antonio Spurs’e karşı 21 sayı, 13 ribaund ve 12 asistle triple-double yaptığı yazılıydı. Bu habere gelin de üzülmeyin. Daha hiçbir Türk oyun kurucu NBA’e seçilememişken, İspanyol guard orada triple double ile oynuyor. Bu konu üzerinde en çok durması gereken kulübümüz bence Banvit. Banvit Türkiye’nin alt yapı konusunda temel taşı. Banvit’in geçen yıllarda genç takımı Bandırma Kırmızı da 1. Lig’e çıkmış ve Banvit Türkiye için bir rekor kırmıştı.

Banvit’in Beşiktaş maçını canlı izlemek fırsatı buldum. Banvit devşirme oyuncularıyla birlikte neredeyse bütün maçı 4 yabancıyla oynadı. Banvit’in kişilikli yönetimi, bilgili ve çok iyi niyetli teknik kadrosu “Neden Türkiye bir Ricky Rubio yetiştiremiyor?” sorusunun cevabını bulup, yenilikler uygularlarsa basketbolumuza çok büyük bir fayda daha sağlamış olurlar.

İyi ki aynı gün Tofaş-Fenerbahçe maçını da izledik. Tofaş’ta Kenan Sipahi, Can Altıntığ gibi genç başarılı oyuncular bizi ümitlendirdi. Tofaş’ın sadece otomobil fabrikası olmayıp, basketbolcu yetiştiren bir fabrika olduğunu yeniden gördük ve sevindik. Bugün artık Avrupa’da ikinci sınıf basketbol oynayan ülke kalmadı. Eğer biz bunların arasında üst sıralarda yer almak istiyorsak, yıldız oyuncu yetiştirmek sorununa kısa sürede çare bulmalıyız. Özetle en kısa sürede oyuncu geliştirme koçu anlayışını uygulamaya geçirmeliyiz.

Son olarak Beşiktaş yönetiminden bir ricam var. Tribünlerin dolması ve Türk basketbolunun gelişmesi için basketbolumuzun zirveye oynayan siyah-beyazlı formalara ihtiyacı var. Lütfen oyuncuların maaşları ödensin, problemin psikolojik tarafı çözülsün. gerisini Erman Kunter’e bırakın. Erman’ın benzeri yok, onun kıymetini bilin.

Kaynak: Basketfaul.com