Fikret Orman’a düşen tarihi görev

Basketfaul: Türk basketbolunun zaman zaman patlama yapma noktasına geldiğinden söz ediyorsunuz.. Gelişmeleri nasıl görüyorsunuz?

Yalçın Granit: Senelerdir Türk çocuğunun en yetenekli olduğu dalın basketbol olduğunu söylüyorum. Bu sadece erkekler değil, kadınlarımız için de geçerli. 10 sene önce topu yere vurabilen tek kız yokken, bugün Ruslar’a yenildik diye üzüntü içindeyiz.. Bu benim iddiamın ispatıdır.. Ancak ülke olarak basketbol anlayışını yeniden gözden geçirmeliyiz.

Basketfaul: Bu sözlerinizi açar mısınız?

Yalçın Granit: Futbol bütün sporların önünü kapatıyor ama duvar yıkılmak üzere.. Basketboldaki patlama için bu duvarı yıkmalıyız. Bunu da Beşiktaş’ın sayesinde gerçekleştirebiliriz. Yazılı ve görsel medyada basketbolun daha fazla ve hak ettiği yeri alması için tek çare tribünlerin dolması.. Geçen sezon Beşiktaş’ın sayesinde tribünler doldu ve basketbolun medyadaki yeri büyüdü.
Galatasaray-Fenerbahçe rekabeti tek başına yetmez.. Beşiktaş işin içine girince, seyirci de taraftara dönüşüyor ve tribünleri doldurmak için bütün kulüplerin taraftarları yarışa giriyorlar.

Basketfaul: Beşiktaş’ın bu sezon kuracağı kadronun bu ilgiyi yaratmayabileceğini mi düşünüyorsunuz?

Yalçın Granit: Bunu söylemek için erken ama Beşiktaş’ın yeni hamleler yapması gerekiyor. Geçen sene Beşiktaş çok başarılı oldu ama kadrolarında devşirme Erwin Dudley ile birlikte sahada 4 iyi yabancı vardı. Türkler de gereken desteği verdi. Bu sene Beşiktaş’ta Türk oyuncu adedi arttı ama hepsi görev adamı.. İki süper stara ihtiyaçları var..

Basketfaul: Sponsor bulamadıkları için zorunlu bir durum değil mi?

Yalçın Granit: Ben işe tersten bakıyorum. İki süper star transfer etsinler, bütçeleri 1-2 milyon Dolar oynar.. Görecekler ki, sponsorlar Beşiktaş ile işbirliği yapmak için sıraya girecekler. Tribünler dolduğunda sponsorların ilgi duymaması mümkün değil.
Takımın başında Erman Kunter var.. Çok iyi bir koç.. Cem Akdağ’ın ismi kabul görmüş olsa müthiş bir ikili olacaklardı.. Erman Kunter mutlaka çok iyi işler yapacaktır ancak kadrosu yeterli değil.. Ona yardımcı olunması lazım..
Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, iki yıldızı kadroya katabilirse sadece Beşiktaş’a değil, Türk basketboluna da büyük katkı vermiş olacaktır. Çünkü işte o zaman Türk basketbolu Beşiktaş’ın da doldurduğu tribünlerle patlama yapacaktır. Fikret Orman ilk başta fedakârlık gibi görünen ama sonradan kendisini sponsorlarla finanse edecek bu hamleyi gerçekleştirdiğinde tarihe geçecektir.

Kaynak: Basketfaul.com