Güçlü ribaunt güçlü Türk basketbolu

Ümitler Avrupa Şampiyonası’nın başlangıcında aldığımız farklı mağlubiyetler bizi üzdü. Ama turnuva sonunda oluşan gelişmeler bizi rahatlattı.
Turnuva başında birkaç e-mail aldım. Birinde “Türk koçlar en az yabancı koçlar kadar iyidir, hatta daha iyidir” diyorsun. “Ümit Milli Takımımızın başında yabancı bir koç olsaydı halimiz böyle mi olurdu” diyordu.

Koç Mustafa Derin sakin, efendi karakterli bir koç. Bilgisi ve yeteneği içinde turnuva sonunda soruyu cevapladı. Biz Türk basketbol ekolünü kurmak istiyoruz. Özetle bu Türklere en uygun oyun anlayışını bulmak ve uygulamak demek. Eğer Türkiye’de yabancı koçlar olmaz sadece Türk koçlar sahada olurlarsa kafamız karışmaz ve Türk basketbol ekolünü kurmamız kolaylaşır. Ve sadece kendi koçlarıyla yönetilen Türkiye’nin Avrupa’da özel bir yeri olur. Yeter ki Türk koçlar ben her şeyi bilirim anlayışını bırakıp bir araya gelip tartışsınlar. Bilgi paylaşılınca büyür. Bu anlayışa benim inancım tam. Ama tam böyle düşünürken ve erkek takımlarımızda yabancı koç sayısı süratle azalırken ilginç bir haber bayan basketbolundangeldi. Fenerbahçe Bayan Basketbolunun başına bir Yunan koç getirildi. Beşiktaş da bir İtalyan koç peşindeymiş. Bunlar inanılacak şeyler değil.

Biz de bayan basketbolunun bir numaralı ismi ve geçen yıl Galatasaray’ı kurtaran Cem Akdağ şampiyon yapacağı takımı çalıştırmak için beklerken biz Yunan koç getiriyoruz. Hem erkek hem bayan basketbolumuz yabancı koçsuz başarı yolunda ilerliyor. Kafa karıştırmayalım.

Biz, A Milli Takımımızın Litvanya’da çok başarılı olacağına, Türkiye’ye madalya ile döneceğine inanıyoruz. Çok güçlü bir kadromuz var. Ama zirvenin altını doldurmanın da çok önemli olduğuna inandığımızdan bütün dikkatimizle Ümit Milli Takımımız izliyoruz.

Önümüzdeki yıllarda A Milli Takımımızda yer alıp bizi zirvede tutacak yıldız oyuncu namzedimizin sayısı çok değil. Bunu çoğaltmak gerek. Tabii en önce oyun kurucularımıza bakıyoruz. Orada yetenekli Can Mutaf var. Eğer sakat olmayıp oynasaydı son iki maçı da kazanırdık.

Göksenin Köksal çok güçlü ve hırslı bir guard. Tuttuğu adama nefes aldırmayacak bir karaktere sahip. Onun da problemi ligde Galatasaray’da kaç dakika yer alacağı. Köksal önümüzdeki mevsim Ömer Onan olma şansına ve gücüne sahip. Ne mutlu bize.

Sertaç Şanlı 2.12 boyunda ama elleri çok hassas, yeterli sayıda şut atıp adale hafızasını doldurduğunda çok iyi bir şutör ve çok iyi bir skorer olabilir. Diğer gençleri de izleyeceğiz.

Geliyoruz turnuvanın ilk 5’ine seçilen Furkan’a. Furkan, Türk basketboluna ışık tutacak özel bir yeteneğe sahip. Onun basketbolumuza farklı bir bakış açısı kazandıracak özelliği ribaunt yeteneği. Basketbolda ribaunt oyuncuların peksevmedikleri bir bölümdür. Oyuncular ribaunt için “Çok Yorucu” diye düşünüp sakatlanmamak için çok katılmazlar. Ve enerjilerini farkında olmadan hücuma ve savunmaya saklarlar. Basketbol bir temas oyunudur. Bu temasların en şiddetlisi ribauntlarda gelişir. Üstelik ribaunt yüzde 25 fiziki yüzde 75 moralle ilgilidir. Gönülden savaşan, hiçbir fedakârlıktan kaçınmayanlar topu alırlar. Boştaki topu almak için çılgınca hırsı arzuyu taşımanız gerekir. Ne mutlu bize ki tüm bu yetenekler Furkan’da var. Üstelik ondaki önsezi, topun nereye gideceği, tahmin gücü fevkalade. Ribauntlarda topu çok zıplayan değil çok isteyen alır. Furkan turnuvanın içinde (birinde 25 diğerinde 23) iki kere 20 ribaunt üstüne çıkarak rekor kırdı. Adı “Mr. Ribaunt” olarak ümitler ligi tarihine geçti. Hemen her maçta tek başına rakip takımın tüm oyuncularının toplan ribaundundan fazlasını yaptı.

Maçları internetten izlerken onun aldığı her ribaunt maç skoru gibi özel gösteriliyordu. Furkan’ın ribaunt yeteneği bu saydıklarımızla sınırlı değil. Onun bir özelliği var ki hemen hemen kimsede yok. Bu konu gelecek yazının konusu. Onun ribaunt yeteneğinin gençlere de yayılacağı muhakkak. O, 25 ribaunt yaparken 2.12’lik Sertaç Şanlı 3 ribauntta kalır mı? İmkansız. O da yakında Furkan’ı izleyecektir. Bunlardan çok daha önemlisi iyi ribauntçuların olduğu ülkede oyun hızlanır. Türk basketbolu yavaş, ribaunt basketbolu nasıl hızlandırır onu bir sonraki yazı tartışacağız.

Kaynak: Hürriyet