Sıra Türk oyun kuruculara geldi

Efes 1-0 geride başladığı seride, üst üste 2 maç kaybederek mevsimi kapattı. Ama Efes ve basketbolumuz Ufuk Sarıca’yı kazandı.

Basketbol adamlarımızın kafalarında artık Türk koçların yabancı koçlara göre daha faydalı oldukları inancı yerleşmek üzere. Bu görüşte Ufuk Sarıca’nın katkısı büyük oldu. Basketbolumuzun zirveye taşınması için buna Türk oyun kurucularının da yabancı oyun kuruculara göre daha önemli olduğu fikrinin de eklenmesi gerek. Bu yüzden Türk koçların çalıştıkları takımlardaki Türk oyun kuruculara teknik ve moral olarak destek olmaları şart. Hep söylüyoruz, NBA’e ilk Türk oyun kurucu seçildiği gün basketbolumuzun dönüm noktası olacak.

Fenerbahçe maçında Rakocevic’in sakatlanması maçı kaybetmelerinde en önemli faktör oldu. Efes’te Kerem Gönlüm gene 14 sayı ve 11 ribaundla ön sıradaydı. Ama diğer yabancılar arasında üstün vasıflı skorer oyuncu yok.Rakocevic’in yokluğu Sinan Güler’in önünü açtı. Sinan bizim gözümüzde çok iyi bir savunmacıdır. Ama hücum gücüsınırlıdır. Son Fenerbahçe maçında bir önceki maçta sayı atamayan Sinan, güç pozisyonlarda 11 sayı attı ve Sinan komple oyuncu olma şansının da yüksek olduğunu bize ispatladı.

Cenk Akyol çok yetenekli bir oyuncumuz ama takımda devamlı yer almasının yolu savunmadan geçiyor. Cenk kafasına koyarsa Ömer Onan kadar savunma yapabilir ve ancak o zaman hücum yeteneklerini de gösterecek şansı yakalayabilir.
Ender Arslan çok güç iki drive sonu turnike attı. Üç saniye koridoruna drive ile girme yeteneği en kuvvetli oyuncumuz Ender Arslan ama onun jump-shot’ı sadece 3 sayı çizgisi üzerinden geçerli. Şutunu zıplarken çok kolay atıyor ama havada bir an durarak şut atamıyor. Dribling üzerinden şut atamayan Ender yön değiştirerek, sürat değiştirerek, hızlanıp yavaşlayarak üç saniye koridoruna girme şansını arttırabilir.

Kerem Gönlüm ise lider vasıflarının tümünü kullandığı gün her oyuncunun onun yanında oynamak için sıraya gireceği bir oyuncu olma yeteneğine sahip.

Fenerbahçe için daha konuşma şansımız var. Fenerbahçe kadrosu çok çeşitli yeteneklere sahip. Her maçta biri öne çıkıyor. Son maçta öne çıkan 22 sayıyla Marko Tomas oldu. Oyunun başlarında üst üste attığı üçlüklerle Efes’i daha maçın başında zor duruma soktu. Ömer Onan bu maçta da hücum gücüyle maçın kazanılmasında 17 sayıyla büyük katkı sağladı. Oğuz Savaş her gün daha iyi oyuncu oluyor. Fenerbahçe kadrosu eksiklerine rağmen çok güçlü bir kadro. Fenerbahçe şampiyon olursa ‘Spahija mı Fenerbahçe’yi şampiyon yaptı, yoksa Fenerbahçe mi Spahija’yı şampiyon yaptı’ diyeceğiz bilemiyorum.

Banvit, Türkiye’nin alt yapısı en kuvvetli takımı Türk basketboluna (Temel yapının önemi) kavramını tanıttılar ama Banvit Bandırma’da layık olduğu seyirci ilgisini çekememiş durumda. Bu üzücü bir durum. Banvit yönetimi bu gidişe bir çare bulmalıdır diye düşünüyorum. Barış Ermiş Türk oyun kurucularının önemini her maçta gözler önüne seriyor.Bu maçta da 11 sayı 7 asistle oynadı. Mutlu Akpınar çok yetenekli bir oyuncu, önü açık. Banvit’in güçlü teknik kadrosu Mutlu Akpınar’ı geliştirerek basketbolumuza bir yıldız oyuncu ilave edebilir. Banvit’in yabancı uzun oyuncuları hücumda çok verimliler ama savunmada sadece kendi adamlarına konsantre olup, top elinde olan rakip pivotu neredeyse seyrediyorlar. Eğer bu uzunlar kendi potaları altında ikili sıkıştırmalar ve bloklarla bir araya gelip bir duvar örseler Banvit’e sayı atmak kolay olmaz.

Galatasaray’a gelince son senelerin en istikrarlı, en verimli takımını gururla izliyoruz. Savunması en güçlü takım Galatasaray ama Türk oyun kurucularının önemi kavramı Galatasaray’da kafaları karıştırıyor. Tutku bugün yanındakioyuncuları daha iyi oyuncu yapan oyun kurucular içinde en ön sırada. Kiminle beraber oynarsa ona sayı attırıyor. Son maçta da 6 asisti ve 15 sayısı var. Galatasaray’da görev dağılımına açıklık getirmek gerek. Caner Topaloğlu, Evren Büker, Haluk Yıldırım özgüvenlerini artırıp daha çok sorumluluk almalıdırlar. Yoksa maç kazandırma sorumluluğunu da Tutku’ya ve Ermal’e bırakmak haksızlık olur.

Kaynak: Hürriyet