Basketbolda İletişimin Önemi

Bir haftayı daha düşündürücü öğretici hatta üzücü sahneler içeren maçlarla geride bıraktık. Önce Antalyaspor’dan başlayalım. Antalyaspor’da koç Ahmet Kandemir, otoriter heyecanlı bir koç siz onun koçluk yaptığı maçlarda oyuncularının da onun kadar heyecanlı kazanma hırslı ve özverili oynamalarını bekliyorsunuz. Ama Antalyaspor’da durum farklı biz hep Türk çocuğunun basketbola olan yeteneğinin tamamının kullanamadığından şikayet ederiz. Bunun en açık göstergesi Muratcan Güler.

Muratcan yeni bir oyuncu değil. Basketbol’un her temel bilgisine sahip. Şutu, driplingi sahayı görüşü ve oyunu okuyuşu iyi hatta çok iyi. Ama oyuna konsantrasyon’u hemen hemen hiç yok içindeki bütün yetenekleri çıkarmaya hiç heyecan duymuyor. Özellikle savunmada adeta geziniyor. Muratcan’ın Antalyaspor’da takım lideri olma şansı büyük…

Antalyaspor liderini arıyor, Muratcan sahada dolaşıyor. Hâlbuki Antalyaspor’u büyütmek hatta Antalya’yı önemli bir basketbol şehri bile yapmak onun elinde… Bence hem ona hem de Türk basketboluna çok yazık Ahmet’in yönetiminde böyle cansız bir savunma görmek inanılacak bir olay değil. Muratcan lider olarak ölümüne savunma yaptığı an bütün takım onu izleyecektir. Yedek sırası dahil tüm oyuncular.

Muratcanın parlatacağı kıvılcımı bekliyorlar. Beşiktaş’ın ise yedek kadrosu Türkiye’nin en derin ve güçlü kadrosu Ergin Ataman takımın derinliliğini kullanmalıdır. Cüneyt Erdem’le Beşiktaş’ın oyunu hızlana bilir ve zaman zaman tam saha presle rakip takımlar yıpratılabilir. Son çeyrekte zinde bir beş kullanmanın çaresini Ergin Ataman bulmalıdır… Ve bulacaktır. Efes’e gelince yeni Efes’i seyrederken şaşırıyorsunuz. Ufuk Sarıcanın koçluğunda Efes’te ilginç gelişmeler var.

İstatistiklere bakınca Kerem Gönlüm’ün 20 sayı, 10 ribauntla oynadığını görüyoruz. Saat’te 1500 şut attıran “Şut Tabancasını” sezon başından beri konuşuyoruz. Eğer bu alet gelse ve Kerem yüzü dönük şutlarını geliştirse onu sahada görmek için okyanusu aşmamız gerekirdi. Rakocevic’in yaptığı sayı 2… Siz Ufuk’un koçluğundan önce Rakocevic’in 2 sayı attığı önemli bir maçı Efesin kazanacağını söyleseler inanır mıydınız. Rakocevic 2 sayılık performansıyla maç kazanmak takım oyununun gelişmesinin ispatı. Takım anlayışı takım oyunundan farklıdır.
Takım oyununda oyuncular birbirlerini tamamlamak için kendi egolarından vazgeçerler. Takım egosu anlayışı oyuncuların takımın başarısını kendi başarılarından önce düşünmeleridir. Takım anlayışı ise istatistiklere geçmez. Siz bu sene Efes’te bir oyuncu zor bir sayı atınca kenardaki oyuncuların ayağa kalkıp onu alkışladıklarını hiç gördünüz mü? Bu maçta bu sahne sık sık tekrarlandı. Takım anlayışının istatistiklere geçmeyen bir diğer yönü takımın içindeki iletişimdir. Ufuk Sarıca kişiliği ile yeniliklere açık oluşuyla basketbolumuza büyük bir değer kazandırdı.

Ekrem Memnun’da bir basketbol çılgını basketbolla yatıp basketbolla kalkan bir koç… Bu iki koçun birbirleriyle konuşması dertleşmesi problemlere çare aramaları koçlar arasındaki olumlu iletişimin övülecek bir yanı… İletişim sadece koçlar arasında değil. Koçlarla oyuncular arasında da iletişim gelişmiş durumda… Ama oyuncuların birbirleriyle kurdukları iletişim birbirlerine moral verip desteklemeleri bunların en önemlisi.

Eğer Rakocevic seneye, Perasovic’in iş bulacağı bir takımda oynamak istemiyorsa tutumunu olumluya çevirmelidir. Bu yıl Efesin play-off’larda Rakocevic’e ihtiyacı olacak. Basketbol için en önemli gelişme karakterli bilgili dürüst birçok Türk koçun sahneye çıkmalarıdır. Ahmet Çakı Ercüment Sunter, Burak Bıyıktay bunlardan bazıları. Erdemir F.Bahçe maçında kenardaki bir pankart beni çok etkiledi. Pankartta “Sizinle beraber yürümek ne büyük bir onur” yazılıydı. Ben eski bir basketbol adamı olarak bu genç koçların basketbola ilgilerini sevgilerini, hayatlarını basketbola adamalarını görünce aynı onuru yaşıyorum. Ne mutlu bize.

Sevgi ve saygılarımla…

Kaynak: Basketdergisi.com