Banvit Örneği

Yugoslav asıllı koçlar konusuna sık değindiğim için beni bu koçlara özel bir antipatim olduğu kanısına kapılabilirsiniz. Böyle bir şey yok. Bilakis, Avrupa basketbolunu geliştirdikleri için onlara müteşekkirim. Bu konuya sık değinmemin bir tek sebebi var, ben Türk koçlara güveniyorum.

Bugün yalnız Avrupa’da değil, Asya’da bile her ülkede Yugoslav asıllı koçlar var. Ben bu kâbustan ilk kurtulan ülke biz olalım arzusundayım. Yugoslav ekolü yerine Türk basketbol ekolünü kuralım, geliştirelim ve Avrupa’da özel bir yerimiz olsun istiyorum. Hafta sonunda Efes-Banvit maçını izledik. Banvit, Türk koçlarla nereye gidebileceğimizin bir ispatı. Orhun Ene başta, çok kıymetli bir teknik kadroları var.

Bu teknik kadrodan birlik beraberlik izlenimini kolayca alıyorsunuz. Her çeşit problemi çözecek güçte Turgay Çataloluk da kenarda. Ama Banvit’in başarısı teknik kadroyla sınırlı değil. Banvit, bütün Türk kulüplerinin örnek alması gereken bir temele sahip. Altyapı koçları, eski A takım koçu ve Dünya basketbolu tecrübesine sahip Selçuk Ernak ve Ahmet Gürgen. Tesisleri mükemmel. Ümit takımlarını Genç Banvitliler oluşturuyor.

Oyuncuların sağlıklı ve huzur içinde yaşadıkları bir oyuncu kampüsleri var. Bütçelerinin üçte birini altyapıya harcıyorlar. Tabii bu yapının temelinde basketbol sevgisi sonsuz Başkan Özkan Kılıç var. Banvit örneği Türkiye’ye yayıldığında İspanya dahil bizi kimse tutamaz. Türk koçlarının başarısının bir diğer kanıtı da Ahmet Çakı. Bu hafta Erdemir’in deplasmanda F.Bahçe’ye karşı gösterdiği direnç ve tartışmalı uzatmalı maç, Ahmet Çakı’yı da gururlanacağımız genç koçlar listesine yerleştirdi. Ben her hafta yeni bir koçun bu listeye ekleneceğine inanıyorum.

Çok kimsenin haberi olmayan bir olay da Darüşşafaka’da yaşanıyor. Daçka koçu geçen sene Yeni Zelanda Milli Takımı’nın da koçu olan Yugoslav asıllı Nenad Vucinic’ti. Onun yönetiminde Daçka küme düştü. Bu yıl da Daçka 2. lige üst üste maçlar kaybederek başladı. Ve bu bizi daha da korkuttu. Ama Nenad gururlu ve kişilikli bir koç. Maçlarda kenarda elini kolunu çılgınca sallayıp savunma yapan koçlardan değil. Ve istifa etti.

Yerine Candan hoca geçti. Ve Darüşşafaka son 5 maçının 4’ünü kazandı. Ben basketbolu onlar mı biz mi daha çok biliyoruz tartışması içinde değilim. Ama basketbol fiziksel olduğu kadar moralin de geçerli olduğu, motivasyonun çok önemli olduğu bir spor dalı. Oyuncuların yüreklerinde ne varsa ortaya koymaları için Türkçe konuşmak gerek. Asistan koçu ile Sırpça konuşulanlar İngilizce’ye tercüme edilip sonunda Türkçe konuşulan soyunma odalarından pek fazla bir şey beklemek yanlış.

Bu gerçek her gün giderek ispatlanıyor. Üstelik bizim Türk çocuklarının da çoğu içe dönük karakterli oyuncular. Türkçe bile onların psikolojik olarak her şeylerini ortaya koymalarına yetiyor. Geçen hafta dikkatimizin Banvit oyun kurucusu Barış Ermiş üzerinde olacağını yazmıştık. Barış Efes maçında da yeteneğinin ancak yarısını sergiledi. Halbuki o sahalardaki en güçlü ve savaşçı oyuncularımızın en önde gelenlerinden biri.

Basketbolumuz, ondan Banvit’in başarılı yönetiminin sahadaki uzantısı olmasını bekliyor. Onun rakip potaya sadece giden değil, saldıran, smaç vuran, tuttuğu adamı bunaltan, yıpratan ve keşke beni başka bir oyuncu tutsaydı dedirten point-guard olma şansı var. Bu gücünü ne zaman kullanacak bekliyoruz. Çok vakti yok. Genç koçlar için İngilizce’nin önemini yazmıştık. İngilizce ile tanışmaya çok kısa süre içinde başlıyoruz. Türkiye’nin en başarılı pratik İngilizce kursunun sahibi Sayın Doçent Dr. Yalçın İzbul, genç basketbol antrenörlerinin İngilizce öğrenmeleri için bilgilerini bizimle paylaştı. İzbul’a duyduğum minneti anlatamam.

İnternette yüzlerce bilgi dolu basketbol sayfası var. Genç koçlarımız, internete yakınlaşırlarsa kısa bir süre sonra başarılı koçlarla tanışmak için aynaya bakmaları yeterli olacaktır. Gönderdiğiniz görüşler için teşekkür ederiz.

Kaynak: Cumhuriyet