Basketbolda kilit anahtar savaşı

Dünya Basketbolunda savunmada (kilit adam uygulaması) giderek yayılıyor. Kilit adam kavramı benimde kafamda Türk Basketbolu’nun savunma anlayışının temelinde var. Savunmacı kilit adam denince Türkiye’de akla Ömer Onan geliyor. Ömer Onan ismini çok kullanıyorum.
Ama o hakediyor. Bu konuyu incelerken gözünüzde Ömer Onan’ı canlandırırsanız kavram çok kolay anlaşılır oluyor. Kilit adam, rakip takımın oyun kurucusuna baskı yapıp şaşkına çevirip onların hücum taktiklerini kilitleyen oyuncuya deniyor. Kilit oyuncunuz rakibin skorerini tutup onu kilitlerse diğer oyuncular daha fazla sayı atmak sorumluluğunu yerine getirmekte zorlanıyorlar. Tabii takımınızda rakibin hem oyun kurucusunu hem de skorerini tutacak iki kilit savunmacınız varsa avantajınız zirveye cıkıyor. Ben bu yüzden Türk Basketbol’unda genç takım koçlarının genç oyuncularını daha o çağda kilit savunmacı yapmalarını hayal ediyorum. Geçen gün de yazdım. Basketbolda savunma hücumdan kolay uygulanır. Hücumda, elinizde bir de top derdi var. Savunmada eliniz, kolunuz bomboş. Türk Basketbol ekolü savunma temelli olursa zirveye daha kolay erişiriz. Kilit oyuncu olmak kolay değil.
Cesaret, kişilik, kararlılık ve saldırganlık gerektiriyor. Bizim birçok kulüp takımımızda bu vasıflara sahip oyuncumuz var. Ama onlar gelin bizi keşfedin onurlandırın ki ortaya çıkıp rakip takımlara dünyayı karartalım diye bekliyorlar. Bunlardan biri Beşiktaşlı Serhat Çetin. Serhat ideal bir kilit adam vasıflarına sahip. Cesur, özverili ve fiziksel olarak da çok güçlü. Üstelik sayı atma yeteneği de çok iyi. Bu konuda yazılan yazıların bazılarında siz rakip takım skorerine sayı attırmazken üstelik bir de kendiniz sayı atarsanız attığınız sayının kıymeti 4 sayıdır görüşü hakim. Bu hafta izleme fırsatı bulduğunuz takımların ortak problemi kilit oyu kurucu sorunuydu. Olin Edirne tüm Türk Basketbol adamlarını yürekten sevindiren, gururlandıran basketbol şehri olma yolunda.
Bu yüzden Olin’e teşekkür ediyoruz. Boş tribünler bizi yıllardır çıldırtmıştı. Edirne’de dolu tribünler kaliteli taraftarıyla bizi çok mutlu etti. Olin takımının problemi takım oyunu tıkandığı zaman kendine sayı imkânı yaratan oyunu gerektiğinde hızlandıran siyah bir oyuncularının olmayışı. Örneğin Chatman o gün tribünlerde oturacağına Olin’de oynasaydı sonuç çok çekişmeli olurdu. G.Saray’da herkes savunmada gayret içinde. Olin maçının başında rakip oyun kurucuya Rochestie o kadar heyecanla savunma yapıyordu ki ben bu oyuncuyu bu adam çıldırmış, ülkesine sokmazlar diye düşünmeye başlamıştım.
Tam o sırada Rochestie’nin tuttuğu adam kolay bir 3 sayı attı. Mahmuti’de Rochestie’yi hemen kenara aldı. Başarı heyecan ve gayretin temelinde disiplinin bulunduğunu birkez daha gördük. G.Saray’da kilit oyuncu adayı Evren Büker. Banvit Türk Basketbolunda organizasyon anlamında öncü bir kulüp. Takımın temeli Türk koçlara dayalı. Bu bizi gururlandırıyor. Banvit’in İstanbul’da G.Saray maçında tribünlerde binlerce taraftar vardı. Bu da basketbol tarihimize bir ilk olarak geçti. Onlarında problemi oyun kurucularıydı. Barış Ermiş fiziği, cesareti ve kişiliğiyle tam bir kilit oyuncu vasıflarına sahip. Barış, G.Saray maçında bu yetenekleri sergileyemedi.
Üstelik Banvit Türk oyunculardan bir lidere de ihtiyacı var. Bundan sonraki maçlarda dikkatimiz Barış Ermiş’in üzerinde olacak. Antalya’da aldığı sonuçlarla Türk Basketbolunun göğsünü kabartıyor. Koç Ahmet Kandemir’in basketbolumuza kazandırdığı en önemli oyuncu ise Muratcan Güler. Muratcan Güler’in de lider kilit oyuncu olmak için her yeteneği var. Problemi konsantrasyon eksikliği. Muratcan, F.Bahçe filmini seyretse kendini özellikle savunmada sokakta dolaşırmış gibi görüp kendi haline kendi de şaşıracaktır. Muratcan konsantrasyonunu arttırdığı zaman eşi bulunmaz olur. Basketbolumuzda savunmanın kilitleri hücumu da gelişmeye zorlayacaktır. Kulüplerimiz kilitleri çözmek için üstün vasıflı ANAHTAR hücum oyuncuları yetiştirmek zorunda kalacaktır. Bu KİLİT-ANAHTAR savaşı başladığında kazanan Türk Basketboludur. Basketbolumuzun önünde kimse duramaz.

Kaynak: Cumhuriyet