Turnike tarih oluyor

Birkaç gün önce beni çok mutlu eden bir olay yaşadım. Basketfaul sitesinin sahibi Necip Kapanlı Ankara’da yaşar. Necip kardeşim İstanbul’a geldiğinde beni de evimde ziyaret etti. Basketbol sevgisiyle yaşayan iki kişi olarak Türk Basketbolu üzerine konuşma fırsatı bulduk. Türk basketbolunu zirveye taşımak için neler yapılacağını tartıştık. İkimize de hiçbir konu kolay halledilir gelmedi. Üzerinde anlaştığımız en faydalı girişim Ankara’da basketbolu canlandırmak oldu. Ankara’da basketbol sadece Türk Telekom’la gelişmez. Türk Telekom bir müessese takımı. Ama Ankara’da şampiyonluğa oynayan iki-üç basketbol kulübü olduğu gün hepimiz rahat bir nefes alırız. Tekrarlıyorum, Ankara’da büyük bir basketbol sevgisi var. Bu heyecan kapalı salonlara, parkelere eriştiği gün Türk basketbolu zirve yolunda çok güçlü bir adım atmış olur.

Gelelim dünya basketboluna. Dünyada basketbol giderek daha da fiziksel bir spor olmayı sürdürüyor. Eskiden basketbolun simgesi olan turnike atmak giderek azalıyor. Hatta bazı maçlarda neredeyse hiç turnike atılmıyor; onun yerini smaç aldı-alıyor. Maçlarda yapılan smaç sayısı her geçen gün artıyor. Göz yaşı damlası dediğimiz havada hareket halinde atılan şutlara eskiden çok ender rastlanırdı ve bu bunu atanlar o günlerin en meşhur oyuncuları olurdu. Bugünlerde ise artık antrenmanlarda göz yaşı damlası çalışmaları yapılıyor. Buna sebep olarak pota altında yapılan blok sayısı her geçen gün artıyor. Siz potaya gidip blok yememek için antrenmanlarda göz yaşı damlası atışını geliştirmek durumunda kalıyorsunuz. Buna alley-hoop pasları da eklemek gerek. Eskiden alley-hoop pas çok az kullanılırdı. Bugün içinse alley-hoop pas sayısı her maçta daha da artıyor. Ayrıca bugün maçlarda atılan şut sayısı her geçen gün çoğalıyor, pas sayısı azalıyor. Üç sayı atan uzun oyuncu sayısı da her gün artıyor. Eskiden üç sayı daha çok oyun kurucular ve kısa forvetler tarafından atılırdı. Bugün ise NBA’de üç sayı atamayan uzun oyuncu neredeyse kalmadı.

Adele hafızanızı ve özgüveninizi artırmak için antrenmanlarda yepyeni bir metot uygulanıyor. Burada öncelik kaç şut attığınıza değil, kaç şut soktuğunuza veriliyor. Antrenmandan çıkarken kaç şut attığınızı değil, kaç şut soktuğunuzu biliyorsunuz. Tabii bu gerilim, pozitif bir katkıya dönüşüyor. Attığınız her 10 şuttan 6 veya 7’sini soktuğunuzda kendinize olan güveniniz artıyor. Antrenmanları filme almak da her gün daha çok yayılıyor. Siz antrenman sonunda antrenman kaydınızı seyrederek omzunuzu, dirseğinizi, bileğinizi ve parmaklarınızı görüyor ve yanlış yaptığınız bir şey varsa onu düzeltmek şansını yakalıyorsunuz. Bu uygulama artık hakemler için de kullanılıyor. Son zamanlarda gelişen bir olay var; maç sırasında iki üç dakikada bir hakemler oyunu durdurup kenardan maç kaydını izleyip doğru karar verip vermediklerini kontrol ediyorlar. Her geçen gün de kontrol sayısı artıyor ve basketbol seyredilmesi güç bir spor haline geliyor. Bu yüzden maç kayıtları artık hakemlere de veriliyor. Hakemler bu kayıtlar sayesinde performanslarını geliştirebilir ve maçları sıklıkla durdurma zorunluluğu ortadan kalkabilir.

Sevgiler, saygılar

Kaynak: Basketfaul.com