Çok mutluyuz ama…

İspanya’da oynanan final maçları hepimizi çok mutlu etti. Dörtlü finale iki takım ile katılmamız kadar gurur verici başka bir şey olamazdı. Başta Yunanistan olmak üzere diğer ülke takımlarının bize ne kadar gıpta ettiklerini düşünemiyorum. Bu başarının devamı için derin düşünmeli, tedbirler almalıyız. Basketbol adamlarımızın çoğu maçları canlı izlemek için İspanya’daydılar. Kime telefon etsem cevabı İspanya’dan aldım. Basketbol ailesinin bir araya gelmesi de Türk Basketbolu için olumlu bir gelişme. Ayrıca çok güçlü bir federasyonumuz var; Hidayet Türkoğlu, Ömer Onan, Aydın Örs ve diğerleri bugüne kadar kurulan en güçlü federasyon ekibi. Federasyonun da çok faydalı projeleri var. Biz de bu projelerin bir an önce uygulamaya konulmasını bekliyoruz. Bir kere daha hatırlatıyorum; federasyonun iki üç ayda bir basketbol adamlarını toplayıp görüşlerini almaları çok faydalı olacaktır. Çünkü eksikler ancak konuşulunca ve tartışılınca ortaya çıkar.

Şu ana kadar yazdıklarım olumlu yanlarımız. Ama işin bir de düşündürücü tarafı var. Final serisinin ilk maçında Fenerbahçe Anadolu Efes’le karşılaştı. Takım kadrolarını yazan listelerde birçok Türk oyuncu vardı. Ama oyun içinde Melih Mahmutoğlu hariç hiçbir Türk oyuncu göremedik. Anadolu Efes’in başarısının başında kulüp başkanı Tuncay Özilhan ve koç Ergin Ataman var. Ergin tartışmasız Türkiye’deki koçlar arasında en üst sırada. Şimdi ise Avrupa’nın en iyi koçu olma yolunda hızla ilerliyor. Ama Fenerbahçe maçında Türk oyuncu olarak Efes’ten bir iki dakika oyuna girip çıkan Doğuş Balbay dışında kimse yoktu. Doğuş hiç sayı attı mı bilemiyorum. Efes’in diğer kısa oyuncuları Larkin 30, Micic 25 sayıyla oynadılar. Biz böyle oyuncuları yetiştiremezsek önümüze bakmaktan başka çaremiz maalesef yok.

Oyuncu yetiştiriyoruz ama geliştiremiyoruz diye hep yazıyorum. Ergin Ataman ve Aydın Örs kardeşimiz beraberce oyuncu geliştirme koçu uygulamasının sorumluluğunu yüklenebilirler. Bugün Amerika’da oyuncu geliştirme koçu anlayışı çok yaygın. Bu koçların en iyilerinden birkaçı Türkiye’ye gelip koçlara seminerler verseler ne kadar güzel olur. Büyük bir ihtimalle Larkin ve Micic gibi oyunculara hayranlık duymaktan kurtulur, kendi çocuklarımızla gurur duyarız.

Bence bugün basketbol adamlarımız içinde faal olarak yer almayan iki önemli isim var. Birincisi Murat Murathanoğlu. Murat’ın maç yorumları hep üst seviyedeydi. Türk basketbolu ondan her gün yeni şeyler öğreniyordu. Diğer isim ise koç Oktay Mahmudi. Oktay Mahmudi şuanda hiçbir takımı çalıştırmamasına rağmen İspanya’da maçları canlı izliyordu. Bence onun da ikinci bir Ergin Ataman olma yolunda şansı var. Oktay’ın Beşiktaş gibi bir takımın başına gelmesi orada da Fenerbahçe modeline benzer bir yapının kurulmasında ilk adımları atabilir.

Sevgiler, saygılar…

Kaynak: Basketfaul.com