Doğuş ve Göksenin

Son yazımın okunma sayısı 33.000’e ulaşmış. Basketbol sever gençlere teşekkür edecek kelime bulamıyorum. Ama teşekkür edeceğim başka bir yer daha var; basketfaul sitesi. Sitenin sahibi Necip Kapanlı kardeşimizin Türk Basketboluna faydası anlatılamayacak kadar büyük. Eğer Türkiye’de 7-8 tane böyle basketbol sitesi olsaydı, basketbolumuz hangi seviyede olurdu düşünebiliyor musunuz?

Boş Tribünler
Herhalde hayatımın yarısını boşkalan basketbol tribünleri üzerine yazarak geçirdim. Bu yazıyı yazmadan bir gün önce de Beşiktaş – Türk Telekom maçı vardı. Tribünler gene boştu. Türk basketbolu Aziz Yıldırım’ı arıyor diye düşünmeden edemedim. Bugün artık Türkiye’deki hangi spor dalı veya kulüp ismi Avrupa’da en çok tanınır diye sorarsanız cevabı tek ve kesin olarak Fenerbahçe basketbol takımı olacaktır. Aziz Yıldırım kulübe salon yaptırmış, Avrupa’nın en iyi koçunu takımın başına getirmiş ve başarının temelini atmıştır. Karizmatik kişiliğiyle tanıdığımız Fikret Orman Bey niye aynısını yapıp Beşiktaş tarihine geçmek fırsatını kullanmıyor anlayamıyorum. Galatasaray’a gelince, orada durum daha da güç. Basketbol daha da zor durumda. Yönetim kurulunun sadece futbolla ilgilendiğini defalarca yazdım. Üstelik şuanda basketbol şubesinin başında çok değerli bir teknik kadro var.

Saldırgan Savunma Anlayışı
Dönelim basketbol oyununa. Bütün dünyada basketbolda saldırgan savunma anlayışı giderek gelişiyor. Eskiden, gözyaşı damlası dediğimiz havada tek elle atılan şutlar fantezi sayılır ve hayranlık uyandırırdı. Örneğin İspanyol basketbolcu Carlos Navarro bu şutuyla şöhret kazanmış ve La Bomba adıyla anılmıştı. Şimdi ise artık herkesin bu havada tek elle atılan şutları geliştirmesi gereken bir seviyeye geldik. Saldırgan savunmaya karşı geliştirilen bir diğer pas şekli ise alley-hoop pasları. Eskiden sadece NBA’de gördüğümüz, bizde ise nadiren rastladığımız alley-hooplar artık oyunun vazgeçilmez bir parçası oldu. Bu arada hala daha iyi savunma anlayışı için araştırmalar sürüyor. Örneğin eğer siz özellikle rakibin oyun kurucusunu yaptığı baskıyla bunaltan bir guard’a sahipseniz, takım savunmanızın gelişeceği muhakkak diye düşünülüyor. Çünkü iyi savunma yapan guardı izleyen diğer oyuncuların özgüveni artıp daha saldırgan oluyorlar.

Doğuş ve Göksenin
Türkiye’de saldırgan savunmaya örnek olacak iki oyuncumuz var; Doğuş Balbay ve Göksenin Köksal. Biz bu iki oyuncumuzun hücum güçlerini de artırırsak çok önemli bir devri atlamış oluruz. Doğuş, yaptığı saldırgan savunma ile rakibin bir oyuncusunu sahadan silip, rakibi dört kişiyle oynar hale getiriyor. Ama hücuma geçince her eline gelen topu hemen arkadaşlarına vermesi kendi takımını da dört kişiyle hücum yapar hale getiriyor. Özetle maç sanki dörde dört oynanıyor. Göksenin’in ise şutu iyi. Ama o da her seferinde köşeye gidip top bekliyor. Göksenin driplingini geliştirip guard gibi oynarsa korkunç bir silah haline gelebilir. Onlar için artık geç derseniz, en azından daha genç oyuncular için tavsiyem bu gözle bakmamızdır.

Saygılar…

Kaynak: Basketfaul.com