Tribünler nasıl dolacak?

Son yazımda boş tribünleri doldurmak için beraberce uğraşalım diye yazmıştım. Geçen günlerde bu konu üzerinde çalıştım ve boş tribünlerin dolması için ülke basketbolunun gelişmesi ve zirve yolunda ilerlemesi gerektiği kanısına vardım.

Ben, İspanya basketbolunu Avrupa’nın en iyi basketbolu olarak gördüğümden, İspanya basketbolu hakkında yazılan makaleleri yakından takip ederim. Orada da problem aynı; basketbolun önünü futbolun kapatma riski var. Bu yüzden çeşitli çalışmalar içindeler. Küçük bir örnek olarak; basketbolun çekiciliğini artırmak ve gençlere tanıtmak için basketbol ligi maçlarının hepsinde devre aralarında küçük çocuklara tam saha maç oynatıp hem basketbolu tanıtıyorlar hem de basketbol atmosferini solumalarını sağlıyorlar. Yıllardan beri yazıyorum futbol oynamak kolay; sokakta iki tane taş alıp dört beş metre aralıklı iki taş koyduğunuzda futbol kalenizi oluşturup şut atmaya başlıyorsunuz. Haliyle bugün hangi basketbol antrenmanına gidip aranızda futbol oynayan var mı diye sorsanız bütün eller havaya kalkar, siz de böylece oyuncuların basketbolcu olmadan önce futbol oynadıklarını öğrenmiş olursunuz. Bir futbol antrenmanında oyunculara siz hiç basketbol oynadınız mı diye sorsanız herkes birbirine bakıp durur. Bu da çok doğal çünkü basketbol oynamak için ise pota ve çember lazım. Bu yüzden İspanyollar bütün ilköğretim okullarına pota takıyorlar. Türkiye’de basketbol federasyonunda birbirinden kıymetli eski basketbolcular var. Onların da buna benzer projeleri olduğunu duyuyor ve seviniyorum. Basketbol oynayan ve seven genç sayısı artmadan tribünlerin dolması zor. Tabii bunu başarmak yeterli değil, aynı zamanda izlemesi keyif veren takımlar ve oyuncular yaratmak zorundayız.

Kulüp Başkanlarının Önemi

Türk basketbolunu büyütmek için güçlü “kulüp başkanları”na ihtiyaç var diye yazmıştım. Bugün sadece Türkiye’nin değil Avrupa’nın da en güçlü basketbol takımlarından biri Fenerbahçe. Bu başarı, basketbola gösterdiği ilgi dolayısıyla Aziz Yıldırım’ın eseri. Ama ortada bir gerçek daha var. Beşiktaş Spor Kulübü Başkanı Fikret Orman. Ben Fikret Bey’i tanımam ama onun yaydığı karizma çok güçlü. Eğer Fikret Orman Türkiye’nin en iyi koçlarından milli takım antrenörü Ufuk Sarıca’yı tekrar takımın başına geçirir ve Beşiktaş’ın basketbola olan ilgisini artırırsa kulübün tarihine geçer. Umarım başkan bu fırsatı kaçırmaz. Galatasaray ise yine Türkiye’nin en iyi koçlarından Ertuğrul Erdoğan’ı aldı. Fakat yönetimin tüm ilgisi futbolda gibi görünüyor. Galatasaray’a ilerideki bir yazımda değineceğim.

İzlenecek oyuncu sayısının artması lazım

Dünya basketbolunda savunma giderek saldırgan oluyor. Bu yüzden birebirde adam geçmek her geçen gün daha da önemini artırıyor. Türk çocukların birebirde adam geçme yetenekleri çok sınırlı. Çünkü biz çocukluğumuzdan itibaren sahaya iki kişi çıktığımızda hemen şut atmaya başlarız. Ama özellikle siyahî Amerikalılarda durum farklı. Onlar takım antrenmanına başlamadan önce uzun süre birebir oynarlar. Bu yüzden ben siyahi eski basketbolculardan birinin asistan koç listesine alınmasından yanayım. O asistan koç hem A takım hem de genç takım oyuncularının birebirde adam geçme yeteneklerini ve isteklerini artırabilir. Bugünün basketbolunda adam geçme riski yaratmadan şut şansı yakalamak neredeyse imkansız. Dolayısıyla adam geçemezsek yetenekli ve istekli olduğumuz şut atma konusunda da istediğimiz noktaya varamıyoruz. Ve sonuç olarak tribünleri dolduracak yıldızlar yaratamıyoruz.

Sponsor Konusu

Tabi siz bütün bunlardan önce parayı nereden bulacağız diyorsanız haklısınız. Ama Türkiye’de olumlu bir gelişme yaşanıyor. TiviBu kanalının basketbola gösterdiği yakınlık beni çok ümitlendiriyor. Her gün onlarca maç TiviBu kanallarında yayınlanıyor. Bu sayede yavaş yavaş basketbolumuzun sponsor bulmakta önünün açılacağını düşünüyorum. Bugüne kadar biz sponsorun peşinden koşarken yakında sponsorların kulüplere ekonomik yardımda bulunmak için çabalayacaklarını ümit ediyorum. Bu Türk basketbolu için büyük bir fırsat olacaktır. Gelin hep birlikte olalım büyük şansı kaçırmayalım.

Yorumlarınızı sorularınızı info@yalcingranit.com adresine yazabilirsiniz.

Sevgiler, saygılar..