Türk Basketbolu’nu tartışalım

Uzun zamandır sıhhat sorunum olduğu için iletişimimiz azalmıştı. Fakat artık son turu koştuğumu bildiğimden, tekrar bir araya gelip Türk Basketbolunu konuşalım, tartışalım istiyorum.

Basketbolumuz istediğimiz, hayal ettiğimiz seviyeye geldi mi? Bu soruya olumlu yanıt vermek kolay değil. Evet, bugün Avrupa’da yenemeyeceğimiz ülke takımı yok. Ancak tersi de doğru, yenilmeyeceğimiz takım da yok. Eskiden Avrupa’da Rusya, Yugoslavya gibi çok iyi takımlar vardı ve bu sayı giderek artıyor. Yunanistan’ı düşünün… Birçok Yunan oyuncu Avrupa’nın her köşesinde, oynadığı takımın sorumluluğunu taşıyor. Kostas Sloukas da bunlardan biri. Bugün Avrupa’nın tartışmasız en güçlü kulüplerinden biri olan CSKA Moskova’nın başında Yunan koç Dimitris Itoudis var. Bana “Televizyonda hangi takımı izlemek istersiniz?” diye sorsanız, “Vassilis Spanoulis’li Olimpakos” cevabını verecek olmak beni üzüyor.

Basketbol dünyasında Antetokounmpo ailesinden basketbolcular var. Birisi Atina’da Panathinaikos’ta, diğer ikisi de NBA’de Dallas ve Milwaukee’de. NBA’de oynayanlardan Kostas lige yeni girdi. Öte yandan Giannis, her maçta sayı, ribaund ve asist sayılarında çift haneye ulaşmak için savaşıyor.

Türkiye’ye dönünce, duyduğumuz ilk haber birkaç spor kulübünün basketbol şubesini kapattığını öğrenmek oluyor. Trabzonspor Basketbol ligden çekildiği için, bu yıl lig 16 yerine 15 takımla oynanıyor. Üstüne üstlük birçok takımın kapanmak üzere olduğu haberleri de geliyor. Hâlbuki Trabzon, ülkede sporu çok seven, sporla yatıp kalkan şehirlerimizden biri. Yine de kötümser olmaya gerek yok. Bizim Aziz Yıldırım gibi kulüp başkanlarına ihtiyacımız var. Aziz Bey, Fenerbahçe’nin sadece futbol kulübü değil, bir spor kulübü olduğunun bilincindeydi. Tüm branşların maçlarına bizzat giderdi. Bu ilgi sayesinde Fenerbahçe basketbolu Avrupa’nın en iyileri arasında üst sıralarda yer aldı.

Bu yıl basketbolun yayın haklarını TiviBu aldı. Yaptıkları yayınlarla Türkiye’de basketbol her gün daha güçleniyor diyebiliriz. Üstelik 133 numaralı kanalda devamlı İngilizce dersi veriyor. Bu da çok önemli. Eğer genç Türk koçlar hayatlarında başarılı olmak istiyorlarsa, İngilizce öğrenmeleri şart. İngilizce kouşamasalar da, okuduklarını anlamaları onlara yetecektir. Çünkü bugün dünyadaki basketbol sitelerinin hemen hemen tamamı İngilizce yayın yapıyor.

Son turda koşarken yeni bir savaş açalım istiyorum. Bunun adı da büyük harflerle yazılacak MAÇLARDAKİ BOŞ TRİBÜNLERİ DOLDURMAK olsun. Gelin, hep beraber bu hedef için bir araya gelelim.

Soru ve görüşlerinizi info@yalcingranit.com adresine gönderebilirsiniz.