Basketbolcunun en büyük silahı beynidir

Daha iyi basketbolcu olmak ister misiniz? Bu soruya herhalde “hayır” diyecek kimse yoktur. Peki, “iyi basketbolcu nasıl olunur?” diye sorsak pek çoğumuz, hatta hepimiz bu sorunun cevabını bildiğimize inanırız. Cevap “daha iyi, daha sıkı” çalışmak olur. Şutumuzu geliştirmek, daha iyi dripling yapmak, boş adamları bulup pas vermek, ribaund bunlardan bazılarıdır. Bu saydıklarımızın hiçbiri yanlış değildir. Geçekten iyi basketbolcu olmanın yolu iyi şutör olmak, iyi pasör olmak, iyi ribaundçu olmak ve iyi savunmacı olmaktan geçer. Ama daha iyi oyuncu olmanın en iyi konusu bunların içinde yoktur ve çoğumuz bunu dakikalarda düşünsek bulamayız.

Bir basketbolcunun en büyük silahı beynidir. Beynini de kullanan oyuncuların, daha iyi oyuncu olma şansı sadece fiziki fundamentaller çalışan oyunculardan kat ve kat fazladır. Beynini çalıştıran ve bu çalışmaya her gün 10-15 dakika ayıran oyuncuların, daha iyi oyuncu olma şansları, sadece vücudunu (ellerini-kollarını) çalıştıran oyunculardan iki kat fazladır. İyi oyuncu ile büyük oyuncu arasında kolay gözükmeyen fark, beynin de kullanılmasıdır. Eğer siz fundamentallere ayırdığımız zamanın, çok küçük bir zamanını da beyninize ayırırsanız başarı yolunuz açılır ve büyük oyuncu olma yolunda büyük bir adım atmış olursunuz. Bir örnek verelim… Bugüne kadar NBA’de ve dünyada gelmiş geçmiş en iyi oyuncunun Michael Jordan olduğunu düşünenler büyük bir çoğunluktur. Peki bu kadar senedir, Jordan kadar iyi şut atan, adam geçen, savunma yapan başka oyuncu çıkmadı mı? Öyle çok oyuncu çıktı. “Peki Jordan’ı tartışmasız dünyanın en iyi oyuncusu yapan özelliği neydi” diye soruyorsanız cevabı “beyni” olacaktır. Beyninden geçenler onu farklı yapıyordu. Sınırsız kazanma hırsı, inanılmaz özgüveni ve basketbol oyunu, özellikle rakiplerini devamlı incelemesi, onun herkeste olmayan özellikleriydi. Jordan’ın devamını Kobe Bryant’ta görüyoruz. Onun kazanma hırsının da beyninden kaynaklandığı şüphesiz.
Şunu önceden kabul etmemiz gerekir ki, yapacağımız beyin cimnastiği ile bütün fundamental çalışmaları gibi devamlı ve düzen içinde yapılmalıdır. Ama bu çok güç değildir. Günde 10 dakika yapılacak beyin çalışmaları devamlı yapılırsa, kısa bir süre sonra sizi sadece sahada yaptığınız çalışmalara göre çok daha iyi bir oyuncu yapacaktır. Bundan emin olun. Yapılacak ilk beyin çalışması, olmak istediğiniz oyuncuyu hayal etmektir. Beyninize onun resmini yerleştirin ve bu başarı resmini her gün en az 10 dakika beyninizde canlandırın. Bunu evinizde, odanızda hatta yürüyüş sırasında bile yapabilirsiniz. Ama bu çalışmaların hemen sonuç vereceğini düşünmeyin. Başarı beyniniz ile adalenizin arasında gizli bir uzlaşma başlayınca gelecektir.

Basketbolda başarı savunma için daha kolay, hücum için ise saha güçtür. Siz hayalinizde çok iyi bir şutör olmayı seçerseniz, bunun sahadaki çalışma ile gerçekleşmesi zaman alır. Bu yüzden beyninizdeki resim gerçekçi olmalıdır. “Ben yarın maça çıkıp 10 şutun 10’unu da sokacağım” derseniz, bu bir hayal olarak kalır ama “Ben yarınki maçta savunduğum adamı, 10 sayının altında tutacağım” hayaliniz gerçekleşebilir. Basketbolda savunma beyinden başlar. “”Ben iyi bir savunmacı olacağım” diye karar verip, gerekli çalışmaları yürekten yaparsanız, iyi bir savunmacı olmanız kaçınılmazdır. Eğer siz uzun bir oyuncuysanız, “ben yarın 7’si savunma, 3’ü hücum 10 ribaund alacağım” diye karar verirseniz, bu hayal 10’da 10 şut isabetine göre çok daha gerçekçidir. Siz iyi bir savunmacı olduğunuzda bunu en önce fark edecek olan koçunuz olacaktır. Koçunuzun size güveni arttığı için daha uzun sahada kalmanız ilk olumlu gelişme olacaktır. Özet, koçunuza girmenin en kolay yolu savunmanızla başlar. Koçunuzun güveni artıkça, sizin de özgüveniniz artar. Özgüven basketbolda başarının temelidir. Özgüvenle birlikte hücumunuz da gelişmeye başlar Attığınız faullerin yüzdesi hemen artar. Örneğin bugün Beşiktaşlı Gasper Vidmar’ın faulleri sokamayışının en büyük nedeni kendine olan güvensizliktir. Vidmar faul atarken, kafasından, beyninden geçenlerin hepsi olumsuzdur. “Acaba yine mi kaçıracağım” korkusu onun üst üste iki faul sokmasını önlemektedir. Beynin ne kadar önemli bir silah olduğunun bir göstergesi de Ömer Aşık’tır. Ömer’in özgüveni “ben yarınki maçta en az 10 savunma ribaundu alacağım” inancıyla başladı.

Tabii bu başarıyla gelen özgüven, onun faul atışlarında da gelişim sağlıyor. Ömer’in faul sokamamak en büyük problemi idi ama ribaundlarda kazandığı beyinsel özgüven bu probleme çare oldu. Bugün Amerika’da hemen her takımda bir psikolog doktor görev yapıyor. Bu doktorun ilk ve tek görevi oyuncunun beynine hakim olup, ona özgüven kazandırmaktır. Beyninizde gerçekleşmesini istediğiniz hayalleriniz gerçeğe yakın ve uygun olmalıdır. Örneğin siz 1.85’lik bir oyun kurucu iseniz hayal ettiğiniz resim sizin havada 360 derece dönüp potalara smaç vurmak ise, bunun gerçekleşmesi ihtimali yoktur ama iyi driplingci olup sahayı görme yeteneğiniz yeterli ise liginizde asist kralı olabilirsiniz. Şutunuz iyi ise ve birebirde adam geçiyorsanız buna dripling yaparken boş adamı görüp ona pas vermek yeteneğini eklerseniz ligin en iyi oyun kurucusu olabilirsiniz. Bu yüzden beyninizi olmayacak resimlerle doldurup, onu yormayın, gerçekçi olun.
Başarılar.

Kaynak: Basketfaul.com