Artık sizi dinleyecek bir başkan var

Federasyon seçim sonuçlarını nasıl buluyorsunuz?

Granit: Federasyon seçimlerinde bazı karışıklıklar olduğu söyleniyor. Bu detayları artık deşmeyelim ve önümüze bakalım. Türkiye’nin en iyi basketbol adamlarından olan Harun Erdenay, Federasyon Başkanı seçildi. Bu olumlu bir gelişme. Basketbol Harun’un oyunculuğundan bu yana çok değişti. Harun’un zamanında oyuncular “şu 30 saniye bitse de hücuma geçsek” diye kafalarını kaşırlardı. Bu resimde de en çok Harun vardı, kafasını en çok o kaşırdı. Artık onun üzerinde çok ciddi bir sorumluluk var, basketbolu zirveye taşımanın sorumluluğu onun üzerinde. Türk Basketbolu’na Turgay Demirel ivme kazandırdı. Basketbolu nerelerden alıp, nerelere taşıdı. Başardıklarıyla tarihe geçti ama onun son zamanında Türk Basketbol Adamları bir araya gelip konuşamıyorlardı. Turgay, “Tek Adam” rolündeydi. Şimdi Harun’un döneminde herkes her istediğini söyleyebilecek, düşüncelerini paylaşabilecek, bu gözüküyor.

TV’lerdeki basketbol yayınlarını nasıl buluyorsunuz?

Granit: Türk televizyonlarının İspanya’daki Euroleague Final Four’a maç yorumcusu olarak 7-8 kişi götürmesi İspanyol basınında yer buldu. Lig TV’yi tebrik etmek lazım. Ama basketbolun gelişmesi için TV’lerde de rekabet lazım. Bu konuda NTV’ye görev düşüyor. Onların da yorumcu kadrolarını artırıp tartışma ortamı yaratması basketbola ivme kazandıracak. Lig TV ile NTV Spor’un rekabeti Türk Basketbolu’na çok yararlı olacak. Bunun için NTV’nin yorumcu kadrolarını geliştirmelerini, ilk olarak Hurşit Baytok’a mikrofon vermelerini bekliyoruz. Doğuş Grubu’nun Türk Basketbolu’na ne kadar faydalı olduğunu Darüşşafaka Doğuş’ta yaptıklarından görüyoruz.

Galatasaray nasıl toparlanabilir?

Türk Basketbolunda asıl rekabet takımlar arasında önemli. Galatasaray’ın özel bir problemi var. Ligde sekizinci oldular ve play-offların ilk turunda elendiler. Galatasaray’ın mutlaka düzlüğe çıkması gerekir. Bir anıyı aktarayım. Galatasaray’da Yenilmez Armada döneminde koç Samim Göreç ile o dönemin çok iyi oyuncusu Altan Dinçer bize gelmek istiyordu. Sırf rekabet olsun diye ikisini de Fenerbahçe’ye verdiler, sonra yıllarca Fenerbahçe’yi yenemedik. Galatasaray’ın yeniden basketbola çok önem vermesi lazım. Yeni başkanın niyeti var ama işin içine futbol girince her şey unutuluyor. Galatasaray sadece futbol kulübü olarak gözüküyor, bunu değiştirmek lazım. Bu bakımdan Lütfi’nin federasyon başkanı seçilemeyişi Galatasaray için şans olabilir. Lütfi yeniden Galatasaray’da basketbolun başına geçerse herşey değişebilir. Murat Özyer ile birlikte bağımsız hale getirilecek şubede çok başarılı olabilirler. Takımla yönetim arasındaki sorunların çözümü için Galatasaray Basketbolu’nun Lütfi’ye çok ihtiyacı var.

Türk oyuncuların durumunu nasıl görüyorsunuz?

Basketbolumuz gelişiyor ama üzerinde konuşulacak Türk oyuncusu çok az. Her takımdaki yabancıların isimlerini duymaktan sıkıldık. Genç Türk oyuncuların önleri tıkalı. Altyapılarda iyi oynayanlar daha sonra kayboluyor. Son zamanlarda en dikkat çekici yerli oyuncular arasında Melih Mahmutoğlu var. Obradovic’in uyarılarıyla savunma ve oyun kurucu özelliklerini geliştirdi. Kenan Sipahi’nin durumu ise tehlikede. Fenerbahçe Ülker belli ki şimdiden gelecek sezon için oyun kurucu almak bakıyor. Kenan’ın da önü tıkanacak. Bu soruna çare bulmamız lazım. Türk sporcuların isimlerini sık sık konuştuğumuzda ve tabii NBA’e bir oyun kurucu gönderdiğimizde Türk Basketbolu’nun istediğimiz ölçüde geliştiğinden söz edebiliriz. Bu şansa sahip ilk oyuncu Kenan Sipahi gözüküyordu.

Kaynak: Basketfaul.com