Ahmet Kandemirler kolay bulunmuyor

Büyük kulüplerin eski basketbolcularından oluşturacakları Danışma Kurulları’nı devreye sokmalarının her bakımdan çok yararlı olacağını düşünüyorum. Bu kişiler hem kulüplerdeki basketbol kültürünün gelişmesine yardımcı olurlar, hem de her türlü maddi manevi problemin çözülmesine yardım edebilirler.

Beşiktaş bugünlerde sıkıntılı. Taraftarlardan bazıları Ahmet Kandemir’e tepki veriyor. Ben bunu son derece yanlış buluyorum. Ahmet Kandemir elindeki imkânlarla iyi işler başarabilen, iyi bir koç. Ancak onun “her şeyi ben bilirim” havası seyircileri rahatsız ediyor olabilir. Eğer Beşiktaş’ta yukarıda sözünü ettiğim Danışma Kurulu, Yiğiter Uluğ’un koordinasyonu altında oluşmuş olsa, belki de bu sorun yaşanmamış olurdu. Eski basketbolcular, Ahmet Kandemir’le de oturup konuşabilir, onun eğer varsa hatalarını kendisiyle tartışır, bundan da en çok faydayı Ahmet Kandemir görürdü. Hatta Ahmet’in gülmeyen yüzü bile gülebilirdi. Ama Beşiktaşlılar şunu bilmeli ki Kandemir giderse, onun yerine birisini bulmak hiç de kolay değil. Ahmet Kandemir’i hepimiz eleştirebiliriz ama haksızlık yapmamalıyız. Beşiktaş taraftarının takıma çok büyük faydalarını hatırlıyor ve onlardan yine takımlarının arkasında durmalarını bekliyoruz.

Galatasaray’da Can Topsakal işleri toparlayabilmek için uğraşıp duruyor, ona teşekkür ederiz ama problemler çok büyüdü. O ise basketboldan gelmiş bir yönetici değil. Ne ben onu tanıyorum, ne o beni. Oysa bir Danışma Kurulu ile çalışıyor olsa, bugünkü problemlerden birçoğu yaşanmazdı. Kulüplerin eski basketbolculardan kopuk olmak yerine, onlardan yararlanması gerekir.

Basketboldan gelen insanlar basketbolun neye ihtiyacı olduğunu, seçimle gelmiş yöneticilerden daha fazla bilirler. Bu nedenle eski basketbolcuların bir şekilde işin içinde olmasında yarar var. Belki o zaman Aydın Örs gibi değerler de hala basketbola katkı veriyor olurlardı.

Bu gidişe göz yumarsak Türkiye’de Türk antrenör kalmayacak. Yabancılar yardımcılarını da dışarıdan getiriyorlar. Yani asistanlar bile artık Türk değil. Yabancı oyuncu sayısının artması, antrenmanlarda onlarla her gün milli maç yapan genç oyunculara katkı verebilir ama antrenörlerin çoğunluğu yabancı olması çok kötü sonuçlar doğurabilir. Beşiktaş sayıları azalan Türk koçlardan biri ile çalışıyor ve umarım aynı şekilde devam ederler. Orhun Ene gibilerinden sonra, bir diğer değerli koç Ahmet Kandemir’in dışarıda kalması bizler için yeni bir üzüntü kaynağı olur.

Kaynak: Basketfaul.com