Sayın Ünal Aysal’a uyarı

Galatasaray ekonomik sorunları çözemediği için bugüne kadar hiçbir transfer açıklayamadı ve küçülme mesajları verdi. Bunu nasıl karşılıyorsunuz?
YALÇIN GRANİT: Galatasaray problemlerini atlatabilirse, tarihin en çekişmeli ligini seyredeceğiz. Fenerbahçe, Anadolu Efes, Banvit çok güçlü kadrolara sahipler. Beşiktaş iyi bir kadro oluşturdu, ligdeki bütün takımlar güçlendi. Galatasaray küçülecek olursa, sadece kendisine değil, Türk Basketbolu’na da zarar verir. Yapılması gereken şey yine Ünal Aysal’ın başkanlığında basketbola ayrı bir yönetim kurmaktır. Aksi halde basketbolu futbolun sorunlarından, baskısından kurtaramaz, yeterli ilgiyi gösteremezsiniz. Galatasaray’ın Türkiye’ye basketbolu getiren kulüp olarak geri adım atma hakkı olamaz. Bunun için de basketbolla yatıp, basketbolla kalkan yöneticilere ihtiyacı var, futboldan arta kalan zamanı ile basketbola dakika ayıran yöneticilere değil.

Bu sözlerinizden basketbolun büyüyeceğini düşündüğünüz anlaşılıyor.
YALÇIN GRANİT: Takımların oluşturduğu kadrolar ve büyük takımlarla diğer takımlar arasındaki makasın daralması son derece heyecanlı bir lig vaat ediyor. Belli ki bu sezon basketbola olan ilgide patlama olacak, tribünler dolup taşacak. Bu sezonun sezonunda hiçbir takım sponsor sorunundan söz edemeyecek, sponsorlar kapıda bekleyecek. Yıllar geçtikten sonra yönetimler değil sadece başkanlar hatırlanır. Galatasaray’ın başkanı takımı final serisinin son maçına çıkarmayarak tarihe geçti. Eğer bu sezon basketbolu küçültürse bir kez daha tarihe geçer.

Fenerbahçe, Beşiktaş gibi kulüpler basketbolda tesis sahibi oldular. Galatasaray bu konuda ne yapabilir?
YALÇIN GRANİT: İstinye’de Metin Oktay tesisi var. Tesis bugün kiralık olarak kullanılıyor ama belediye ile görüşülüp kulübe alınabilir. O tesisin içinde maç salonu dışında her şeyi bulabilirsiniz. İlk etapta Metin Oktay Tesisi basketbolun hizmetine alınmalı, basketbol yönetimi oraya taşınmalı, erkek-kadın bütün takımlar orada çalışmalı. Sonrasında ise büyüyen Galatasaray’ın kendi salon projeleri tartışılmaya başlanmalı. Galatasaraylılar Fenerbahçe’nin büyük bir salonu olmasını üzülerek karşılayacaklarına ondan esinlenip daha iyisi yapmaya çalışmalı. Rekabet bunun için faydalıdır. Galatasaray’da Lütfi Arıboğan, Murat Özyer, Ergin Ataman gibi çok güçlü bir staff varken, onlara lazım olan tek şey ekonomik destek lazım. Ünal Aysal tarihe iyi hatırlanacak bir başkan olarak geçmek istiyorsa başta sponsorluk sorunu olmak üzere basketbolun sorunlarını bir an önce çözmelidir.

Kaynak: Basketfaul.com