Bu çocuklarla gurur duyduk

Sadece şampiyonluğu kazanmadık, aynı zamanda çok iyi bir koç kazandık. Ayrıca ileride büyük oyuncu olmaya aday oyuncular kazandık. Koçun en büyük başarısı çocuklara bağırıp çağırmadan onları motive etmiş olmasıydı. Başkalarının bağırarak yaptığını bizim koç sahaya çıkmadan halletmiş belli ki…

Hepsinin egosunu söndürmüştü. Bütün oyuncuları takım oyuncusu olarak kullandı. Oyuncuların formalarında “Türkiye” yazan kısmı, kendi isimlerini yazan kısmının tamamen önündeydi.

Oyuncularımız arasında harika bir sinerji vardı.1+1 hep 3 ediyordu. İspanyollar’ı yenmek Sırplar’ı, Hırvatlar’ı yenmekten daha zor ve önemli çünkü Avrupa’da Yugoslav kökenlilerin en iyi olmalarının devri kapandı. Onları heyecanları ve coşkularıyla iyi savunma yapmaları zirveye taşımıştı. Artık şimdi bütün Avrupa iyi savunma yapıyor.

Bugün Avrupa’da en modern, yeniliklere en açık ülke İspanya. İspanya’nın çeşitli şehirlerinde oyuncu geliştirme merkezleri var. Buralarda oyuncular ölü sezonda hiç çift kale oynamadan bireysel yeteneklerini geliştirme şansını buluyorlar ve basketbola olan yeteneklerinin tümünü kullanmanın yolları öğretiliyor. Bizde böyle bir anlayış henüz gerçekleşmedi. Oyuncu geliştirme merkezimiz yok ama oyuncu geliştirme koçları göreve başladı. Hurşit Baytok gibilerin bu işi yapıyor olması Türkiye için çok önemli.

Bu şartlarda dahi İspanya’yı yenen Türk çocuklarını yürekten alkışlıyorum ama gelişmeyi sürdüremezler ve 3-4 yıl sonra bugün yendikleri rakiplerine yenilirlerse oyuncu geliştirme konusundaki eksiğimizi bir kez daha üzülerek görmüş oluruz.

Bizi bekleyen sorular var: Bu çocukların içindeki tüm yeteneklerini kullanmasına nasıl yardımcı olacağız? Bunun için aklımdan ilk gelen bu takımdan 3-4 oyuncunun A Milli Takım aday kadrosuna, 2-3’ünün de ana kadroya alınması. Kısa bir süre sonra bugün A Milli Takım’da oynayan ve Ümit Milli Takımı’nda eksik olan Furkan gibi 2-3 uzun oyuncu alıp bu takımı A Milli Takım düşünmek lazım.

Tabii esas sorun yabancı sayısı. Bunu hemen bozamayız. Bu sorun karşımızdayken bu çocukları nasıl büyük oyuncu yaparız? Hep birlikte oturup düşünelim.

Kaynak: Basketfaul.com