Basketbolumuza asistan koçlar çağ atlatacak

Son yazımda “Oyuncuları en iyi oyuncu yapacak koçlar yine kendileridir. Aynaya bakın, koçunuzla tanışın” diye yazmıştım. Oradan devam ediyoruz.

Kendimizi tanımanın en geçerli yolu antrenmanları filme almaktır ama bu sizin yetkiniz içinde değildir. Zaman içinde antrenmanları filme alınca ne kadar iyi oyuncu yetişeceğini hep birlikte göreceğiz. Bu konu zaman alacak, bu yüzden sizin hemen bu akşam yapabileceğiniz başka bir işlem var. Sıra sizde. Akşam elinize bir not defteri alın, not defteri de filmler kadar sizi size tanıtacaktır. Defterinize kendinizin olumlu-olumsuz yönlerini işleyerek başlayın. Bu sayede kendinizi geliştirmeniz gereken bütün konular ortaya çıkacak. Tabii bütün bu olumlu-olumsuz yönleri oynadığınız pozisyona göre yazın ve değerlendirin. Örneğin bir oyun kurucu iseniz saha görüşünüz, pas yeteneğiniz, dripling gibi konular önde gelecektir. Pivot iseniz ribaundları sezmek ve ele geçirmek yeteneklerinizin ön sıralarında yer almalıdır.

Sıralamanın gayesi şudur: Zayıf olduğunuz bir konu sizin için en önemli olacak özelliğinizin önünü tıkayabilir. Eğer pasınız zayıfsa saha görüşünüz çok ileri düzeyde de olsa onu yeterince kullanamazsınız. Tabii bütün bu teknik yeteneklerinizi yeterince kullanabilmeniz için önce atletik kaabiliyetinizi, fiziksel gücünüzü de temel ilke olarak kabullenip çalışmalı ve geliştirmelisiniz.

Bugün ABD’de NBA Yaz ligi maçları oynanıyor. Bütün takımlarda çoğu Avrupa’dan gelmişler dışında beyaz oyuncu yok. Özetle 12 kişinin en az 10’u siyahi oyuncular. Siyahilerin doğuştan beyazlara göre daha atletik oldukları bilinen bir gerçek. Özetle eğer siz fizik gücünüzü geliştirmezseniz, teknik yeteneklerinizi sahada kullanmanız her geçen gün daha zorlaşıyor. Problem bununla da bitmiyor. Siz ne kadar iyi atlet olursanız olun, sıkı antrenman büyük oyuncu olmak için yetmiyor. Antrenmanları zekice yapmanız şart. Gelişip gelişmediğinizi her akşam not defterinizdeki rakamlarla ölçmeniz gerekiyor. Not defterinin faydası budur. Rakamlar yalan söylemez.

Bir point guard olarak asist ve top çalma sayınız artıyorsa, zekice çalışıyor, doğru yoldasınız demektir. Başlangıçtaki zayıf konular sizi ümitsizlendirmemeli. Şutunuz iyi değilse sıkı çalışmayla gelişeceği kaçınılmazdır. Örneğin, Michael Jordan şutu iyi değil diye kolej bursu kazanmakta ve takımda yer bulmakta çok zorlanmıştı. Ama şutu için not defteri tutarak o kadar çok ve akıllı çalıştı ki, basketbol hayatının geri kalan tümünü en kritik pozisyonlarda en çok sayı atan oyuncusu olarak geçirdi. Maç kazandıran şutlar sıralamasında Jordan hala en üst sırada.

Dünyada geçerli anlayış şudur: Oyuncular ölü sezonda, takımlar ise kışın ligler oynanırken gelişirler. Şimdi ölü sezondayız. Eğer siz kendinizi geliştirme yolunda not defteri tutarak bir adım atmamışsanız, bilin ki belki de en ciddi rakibiniz bu metodu kullanarak her gün ilerliyordur.

Diğer bir konu da gelişmede özgüvendir. Tuttuğunuz notlardaki gelişme, siz ne kadar kendinizden şüphe eden biri olsanız da size er geç özgüven kazandıracaktır. Çünkü rakamlar yalan söylemez. Tabii çalışmalara detaylara öncelik tanıyarak başlayın. Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi koçu sayılan John Wooden oyuncularına önce ayakkabılarını nasıl bağlayacaklarını öğretirdi. Bu sayede sakatlanmalarını önler, özgüven kazandırma dersine başlardı. Diğer bir öğretisi ise “bugüne kadar dünyada özgüveni olmayan hiçbir sporcu hangi branşta olursa olsun, şampiyon olmamıştır” derdi.

Tabii kendiniz için tuttuğunuz notları zaman zaman koçunuzla da birlikte gözden geçirmeniz çok faydalı olur ama koçların kafaları haklı olarak öncelikle oyuncu kazanmak yerine, maç kazanmakla doludur. Bu yüzden Türk Basketbolu’na sınıf atlatacak, beraber çalışma ve notları gözden geçirme görevini asistan koçlar üstlenmelidir.

Türkiye’de yüzlerce yetenekli ve karakterli asistan koç var ama çoğu işsiz ve boşta. Kulüplerde çalışma fırsatı bulabilen bu genç yeteneklerin görevleri ise koçlarına “Evet” demek, onların taktik tahtalarını taşımak, silmektir. Bu yetenekli genç asistan koçlar oyuncularla beraber not defterlerini inceler, gereken düzeltmeleri ve çalışmaları yaparlarsa Türk Basketbolu çağ atlar.

Gelelim işin biraz da şaka tarafına… Geçen yazımda oyunculukları sırasında “birebirlerini geliştiremedikleri için bugün koç olmuş eski oyuncuların birebiri öğretme yetenekleri de sınırlı” demiştim. İlk cevap Hurşit Baytok’tan geldi. Hurşit “Benim birebirde tutamayacağım veya geçemeyeceğim oyuncu yoktur” diyordu. Necati Güler ise “Ben adamımı geçip potaya smaç vuran ilk oyuncuyum” diyordu. Demek ki biz fark edememişiz.

Hurşit’e, Necati’ye ve hepinize sevgiler, saygılar…

Kaynak: Basketfaul.com