Türk koçlar ve Türk oyuncularla gurur duyduk

Farklı kültürlerden gelen, basketbolda öne çıkmış ülkelerin insanından alacağımız, öğreneceğimiz konular mutlaka olacaktır. Her şeyin en iyisini sadece biz biliyoruz diyemeyiz. Ancak Türk Basketbolu bir yerlere gelecekse bu Türk oyuncuları, Türk antrenörleri sayesinde olacaktır. Hayatım boyunca bu fikri savundum, son günlerdeki gelişmeler de bu düşüncemi doğruladığı için mutlu olmaya başladım.

Olympiacos şampiyonluklar kazandıysa bunun arkasında lider sorumluluğunu üstlenmiş Yunan oyuncular vardı, Spanoulis gibi, Printzesis gibi. Barcelona Euroleague’de şampiyonluğunu Juan Carlos Navarro gibi bir yerli oyuncusu olduğu için hayal edebiliyor. Aynı rüyayı Sergio Rodriguez, Sergio Llull gibi İspanyol liderler sayesinde Real Madrid de görüyor.

Galatasaray Odeabank, Euroleague’de açıkçası çok beklenmedik şekilde şampiyon olurken bu başarıya sahada Işıl Alben gibi bir Türk lideri sayesinde ulaştı. Ekaterinburg’daki en iyi kadroya sahip olmamasına rağmen takımından maksimum verim almasını sağlayan bir Türk antrenörünü, Ekrem Memnun’uda hayranlıkla izledik ve gurur duyduk.

Erkekler Euroleague’de gönüller üç takımımızın da play-off oynamasını isterdi. Bunu başarabilen tek takım olan Galatasaray Liv Hospital’in başında yine bir Türk antrenör var. Ergin Ataman sezon içinde yaşanan bir çok talihsizliğe rağmen Galatasaray’ı 8 takım arasına sokmayı başardı ve bütün Türk antrenörleri için basketbolumuza ışık verdi.

Obradovic bugüne kadar Türkiye’de çalışmış en kariyerli antrenör. Onun her hamlesini dikkatle izliyor ve farklı şeyler öğrenmeye çalışıyoruz. Ligimizdeki antrenör seviyesinin çıtasını yükselttiğinden hiç birimizin kuşkusu olmayan Obradovic’i, daha mütevazi bir kadroyla Ufuk Sarıca 3 defa yenebiliyorsa elimizdeki çok değerli koçlar olduğunu anlamalıyız.

Şimdilerde Fenerbahçe Ülker’de henüz bıyığı terlememiş bir genç çocuğu seyrediyor ve Türk Basketbolu adına ümitleniyoruz. Obradovic diğer oyun kurucularından beklediğini alamamanın da etkisiyle önemli maçların kritik dakikalarında sorumluluğu Berk Uğurlu’ya vermeye başladı. Milli Takımın büyük eksiği olan oyun kurucu pozisyonunu Kenan Sipahi ile Berk Uğurlu birlikte önümüzdeki 10 yıl üstlenmeye aday gözüküyor. Berk Uğurlu ile hergün birlikte olan, onu bizden iyi tanıyan Obradovic birşeyler görüyor ki, onu Bo McCalebb’e tercih etmeye başladı.

Özetle hem oyuncu, hem antrenör olarak çok iyi bir malzememiz var. Yeter ki onlara güvenelim ve önlerini tıkamayalım.

Kaynak: Basketfaul.com