Türk koçların önü açıldı

Soru: Milli Takım antrenörünün Türk olması gerektiği konusundaki düşüncelerinizi biliyoruz. Daha önce defalarca Türk Milli Takımı’nın soyunma odasında Türkçe konuşulması gerektiğini dile getirdiniz. TBF sonunda bir Türk antrenörü göreve getirdi. Bu gelişme herhalde sizi mutlu etmiştir…

Basketbol Federasyonu Başkanının odasında iki levha vardı. Birinde büyük şampiyonalarda başarılar elde eden, yapmış olduğu organizasyonlarla “Basketbolu büyüten başkan.” İkincisinde ise yabancı koçları seçerek “Türk Basketbolunun önünü kapayan başkan.” Turgay Demirel, Ergin Ataman’ı antrenörlüğe getirerek ikinci levhayı şimdilik asılı olduğu yerden indirdi. Tabii Ergin Ataman’a öncelik verilmiş olsa ve Obradovic’e gidilmeden bu atama yapılsa daha şık olurdu. Yıllar önce verilmesi gereken karar Milli Takım’a zaman kaybettirse de Türk Basketbolu’nun başına bir Türk antrenör geçti. Tanjevic dönemi bitti, Ergin Ataman ile birlikte yeni bir çığır açıldı.

Soru: Ergin Ataman ile birlikte nelerin değişmesini bekliyorsunuz?
Ergin ile birlikte soyunma odasında “Haydi çocuklar” dönemi başlıyor. Türk çocuğu motivasyonla coşar, coşkuyla oynar. Onları İngilizce, Sırpça konuşarak heyecanlandıramazsınız. Ayrıca Ergin son derece iradeli, bilgili karizmalı, etkili bir koç. Oyuncuların tartışmayacağı ama güveneceği bir koç. Bunun uzantısında ise bütün Türk koçlar ve özellikle genç koçlar bir gün kendilerini de orada görerek daha büyük bir moralle çalışacaklardır.

Soru: Yardımcıları konusundaki düşünceniz nedir?
Ufuk Sarıca son dönemde büyük ilerleme gösteren değerli bir koç. Daha önce Ergin Ataman ile birlikte çalıştığı için ikisi de birbirlerini çok iyi tanıyor. Diğer yardımcı Ömer Uğurata Genç Milli Takım’ı Avrupa’da şampiyonluğa ulaştırdı. Türk antrenörlerin güç birliği bizim önerdiğimiz ve özlediğimiz bir şablondu. Benim gönlümde hep Aydın Örs’ün bilgi ve birikimlerini Milli Takım Danışmanı olarak paylaşması da yatıyor. Keşke gerçekleşebilse.

Soru: Dünya Şampiyonası’ndaki hedefimiz ne olmalı?
Ergin’den bugünden yarına bir şey beklemiyoruz. Dünya Şampiyonası’nda çok iyi bir sonuç için kendisini baskı altına almamalı. 3 yıllık kontratı, elinde kariyerinin sonuna gelmiş bir jenerasyon ve buna karşılık gelecek vaad eden gençler var. Ergin Ataman daha sonraki şampiyonaları düşünerek planlama yapmalı. Ayrıca göreve başladığı gün devşirme oyuncudan söz etmesini de doğru bulmadım.

Soru: Yabancı sınırlarının genişletilmesi konusunda kulüpler federasyonu sıkıştırıyor. Bu konuyla ilgili düşünceleriniz neler?
Her jenerasyonda yetenekli oyuncularımız var ama yabancı oyuncu artıkça önleri daha da tıkanıyor. Kulüpler kendi açılarından yabancı sayısının artmasını isteyebilir. Böylece Avrupa’da daha başarılı olabilirler, tribünler daha kalabalıklaşabilir, daha kuvvetli sponsorlar bulabilirler. Elbette kulüplerimizin başarılı olmasını hepimiz isteriz ama Türk oyuncuların gelişimi ve gelecekte büyük oyuncu olmaları her şeyin önünde olmalıdır. Belli ki federasyon kulüplerin isteğine kulak verecek ve yabancı sayısı artacak. Eğer federasyon yerli oyuncuların, gençlerin gelişimini sağlayacak planlamalar yapmazsa Turgay Demirel’in odasına yeniden “Türk Basketbolu’nun önünü kapayan başkan” tabelası asılır. Birçok iyi oyuncumuz var ama onları büyük oyuncumuz yapamıyoruz. Biz bu sorunu yabancı sayısını artırarak daha da ağırlaştırıyoruz. Bu karar alınırken, gençlerin önünü açacak projeler ortaya konmazsa, Türk Basketbolu’na iyilik yapmış olmayız. Bunun çaresini bulmak federasyon görevi.

Kaynak: Basketfaul.com