Basketbol topu ile çocuğu kardeş yapmalıyız

Futbol bütün sporların önünü kapatıyor. Ömrümüz gazeteleri açtığımızda basketbol haberlerini aramakla geçti. Futbolla basketbol arasında o kadar büyük bir fark vardı ki, küçücük bir basketbol haberi dahi bizi çok mutlu ederdi.

Şimdi basketbol gazetelerde biraz daha fazla yer bulmaya başladı. Bunun da nedeni kadın basketbolu. Kulüpler kadın basketboluna önem verdikçe, gazeteler de onların haberlerini, fotoğraflarını yayınlamaya başladı.

Türkiye’de kadın futbolu popüler olsaydı, ki iyi ki değil, basketbol maçlarının sonuçlarını dahi göremeyebilirdik.

Bir değişim var ama bu yeterli olmuyor. Basketbola olan ilgiyi artırmak lazım.

Türk çocuğunun spora olan ilgisi futbolla başlıyor. Sebebi basit. İki çocuk iki taşı aralıklı yerleştirip, biri kaleye geçip diğeri şut atarsa futbola başlamış oluyorlar. Basketbol için ise çember lazım, pota lazım.
Buna çare arayacağız. Ben Yeniköy’de oturuyorum. Küçük bir basketbol sahası var. Yaz aylarında ücretsiz basketbol okulu açıyoruz. Buna rağmen gelen çocuk sayısı sınırlı.

Aynı sahada akşamları ise çocuklar para ödeyip futbol oynuyorlar.

Basketbolu sevdirmek için potayı çemberi beklemeden basketbolu topunu sevdirmemiz lazım. Basketbolu sevmesi için potayı, çemberi beklersek, çocuk çemberle rekabet başlayana kadar futbolcu oluveriyor.
Çocuk topu yere vurmaya, dripling yapmaya başlarsa basketbolcu oluyor. Demek ki topla olan arkadaşlığını, kardeşliğini artırmamız şazım. Çemberle karşılaşıncaya kadar onu topla kardeş yapabilmemiz lazım.

Basketbolu sevdirmenin en kestirme yolu ilkokullardaki beden eğitimi öğretmenlerini basketbola çekebilmek, onlara özel özen göstermek.

O okullara basketbol topu hediye etmek lazım. Bu olayı Anadolu Efes başlattı. Bu sene ligde attığı sayı kadar topu ilkokullara hediye ediyor. Bütün basketbol kulüpleri buna benzer kampanyalar yapmalı.
Basketbol topu, futbol gibi pis değil, temiz, eve de götürülüyor. Bu yüzden ben babalara çocuklarını basketbolcu yapmak istiyorlarsa, evlerine top almalarını öneririm. Çocuk topla yatıp, topla kalkmalı, yatağına bile o topu almalı.

TV seyrederken dripling yapabilir, iskemlenin etrafını topla dolaşabilir. Çocuk topla kardeş, akraba olduğu zaman artık onu basketboldan uzaklaştıramazsınız.

Kaynak: Basketfaul.com