Milli Takım’a destek ve güven kampanyası başlatmalıyız

Basketfaul: Milli Takımın Avrupa Şampiyonası elemelerindeki durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yalçın Granit: Tabii ki üzüntüyle izliyorum. Basketbolun büyümesi, yayılması için olumlu bir hava varken, Milli Takım’ın elemelerden çıkamaması buna büyük zarar verir. Bundan sonra oynayacağımız kritik maçlarda hepimizin Milli Takım’a elinden geldiğince destek vermesi gerekir.

Basketfaul: Tanjevic’in takımı yönetimini nasıl buluyorsunuz?

Yalçın Granit: Benim bu konudaki düşüncem belli. Türkiye’de çok iyi antrenörler var. Takımın başında bunlardan biri olmalı, soyunda odasında Türkçe konuşulmalıydı. Artık bu noktadan sonra Milli Takım’daki diğer görevlilerin, yardımcı antrenörlerin ve Harun’un hem oyuncularla iletişim, hem oyuna müdahale konusunda daha fazla sorumluluk almaları gerektiğini düşünüyorum. Onlar mutlaka düşüncelerini Tanjevic’e iletmeli.
Tanjevic Türk basketboluna hizmetleri geçmiş bir antrenör. Özellikle savunma konusunda çok etkileri olmuştu. Ancak Tanjevic eski formunda değil. Türk antrenörlerin geldiği noktada, bu turnuva için ona ihtiyacımız yoktu.
Oyuncular kendilerinden neler beklendiğini bilmiyorlar. Üstelik Tanjevic de oyunculardan ne istediğini bilmiyor. Dünyada oyun kurucusuz ve pivotsuz takımlar var ancak bu oyuncu kimyası ile ilgili bir durum. Bizim takımımız oyun kurucusuz ve pivotsuz oynayamaz.
Tanjevic’in takıma moral vermesi lazım. O ise sürekli oyunculara bağırıyor. Ender Arslan’ın moralini kuvvetli tutarsanız yararlanırsınız, aşağlarsanız verim elde edemezsiniz. Oyun kurucu yokluğunda Barış Ermiş’in, Engin Atsür’ün kadroda olmayışı da anlaşılır gibi değil.
Maçın kritik anında alan savunmasına dönmenin iki nedeni olabilir.. Birincisi rakibin kafasını karıştırmak, ikincisi adam adama savunma yapamadığını kabullenmek.Biz maalesef ikinci nedenle kritik anlarda alan savunmasına dönüyoruz. Bu takımın hücum gücü zaten sınırlıyken, savunma da yapamıyorsak işimiz gerçekten zor.
Oyuncularda büyük bir yorgunluk var. Fiziksel değil, psikolojik anlamda. Özellikle bu konuda Tanjevic’in dışındakilerin de devreye girmesi şart.

Basketfaul: Milli Takım antrenörünün seçimi nasıl olmalıydı?

Yalçın Granit: Turgay Demirel Federasyonu, basketbolun gelişmesi için zamanında çok iyi şeyler yaptı. Ancak artık Turgay kendisinden başka kimsenin düşüncesine değer vermiyor. Onun gibi düşünürsen yanında oluyorsun, aksi halde seni karşısında hissediyor.
TÜBAD gibi çok değerli antrenörlerin bir araya geldiği bir oluşum var. Milli Takım antrenörü belirlenirken TÜBAD’ın görüşü alınmalıydı.
Turgay Demirel federasyonu, finansmanını kendisi sağlayan kulüp başkanları gibi yönetiyor. Her türlü yetki onda. Bütün kararları kendisi veriyor. Milli Takım’ı kulüp gibi yönetiyor. Her söylediğini, her düşündüğünü de doğru zannediyor. Milli Takım konusunda dayanışma yok, tartışma yok, paylaşım yok. Bu kadar ‘Tek Adam’ rolünü üstlenmesini doğru bulmuyorum.

Basketfaul: Bundan sonra ne yapılabilir?

Yalçın Granit: Milli Takıma destek kampanyası başlatmalıyız. Türkçe sesleniyorum. Size güveniyoruz ve kazanacağınız maçları heyecanla bekliyoruz. İşler ters gitmiş olabilir ama bu gruptan çıkacak potansiyelimiz var.

Kaynak: Basketfaul.com