Efelerin Efesi

Basketbolumuz için başarılı bir haftayı daha geride bıraktık.
3 Euroleague takımımız da ilk seriyi başarıyla bitirip son 16 takım arasına girmek üzereler. Eğer bu başarı futbolda olsaydı yer yerinden oynardı. Ben tüm spordan sorumlu gazete ve televizyon yöneticilerinin dikkatlerini basketbola daha çok yönlendirmelerinin doğru olacağı görüşündeyim. Lig TV 3’e ve NTV Spor’a teşekkür ediyoruz. Ama birbirinden kıymetli televizyon kanallarımız var. Onların da ilgisini bekliyoruz. Basında ise Fanatik Basket gazetesini çıkartan İsmet Badem’e ve Burçin Badem teşekkür etmek bile yetmez. İnanılmazı gerçekleştiriyorlar. Basketbolumuzun temeli her gün daha çok güçleniyor. Eskiden Türk basketbolunun zayıf halkası savunmaydı. Savunma artık Türkiye’de her gün daha çok güçleniyor. Koçlarımız artık konuşmalarına savunmayla başlayıp savunmayla bitiriyorlar. Savunma güçlenince hücum da hızlanıyor. Oyuncuların depar yapmadan maçları bitirdikleri devre kapandı artık. Fast break deparlarını artık rahatça izliyoruz. Hücumda da takım oyunumuz gelişme yolunda. Oyuncularımızın hemen hepsi iyi oyuncular. Ama bizim derdimiz yeteri kadar çok iyi (BÜYÜK OYUNCU) yetiştiremeyişimiz.

Bunun çaresinin (OYUNCU GELİŞTİRME KOÇU anlayışının) Türkiye’de yerleşmesi olduğunu geçen hafta yazmıştık. Bana sen Türk basketbolunun neresinde değişiklik bekliyorsun diye sorsanız koç sırasında oturan asistanlardan birinin sadece oyuncu geliştirme koçu olmasını isterdim derim. Bu anlayışı seneler önce Doktor Cavit Altunay Türkiye’de başlattı. Ama ne yazık ki başta ben ve hiçbirimiz Doktor Cavit’in getirdiği yeniliğin kıymetini bilemedik. Cavit’ten sonra oyuncu geliştirme merakı sınırsız Türkay Çakıroğlu vardı. Türkay, Semih Erden, Soner Şentürk, Hakan Kocaoğlu gibi birçok oyuncumuzu yetiştiren koçumuzdu. Onun da kıymeti bilinmedi kenarda kaldı. Bugün Türkay, Kuveyt’te Kuveytli gençleri (daha iyi oyuncu) yapmaya uğraşıyor. Bizim Türkiye’de yerleştiremediğimiz anlayış bugün Kuveyt’te geçerli. Neyse ki son zamanlarda iyi bir gelişme oldu. Türkiye’nin yetiştirdiği en iyi oyun kurucularımızdan Levent Topsakal (oyuncu geliştirme okulu) açtı. Ben özellikle oyuncu menajerlerinden Levent’inkine benzeyen (geliştirme okulları) sayısını arttırmalarını bekliyorum. Çünkü tribünler artık giderek doluyor. Biz basketbol adamlarımız tribündeki seyirciye sadece teşekkür değil sevgi ve saygı duyuyoruz. Onlara olan borcumuzu ödemenin bir tek yolu var. Onlar bugün daha çok tuttukları takımın renkleri için maçlara geliyorlar. Ve bize “bıktık bu yabancı oyunculardan hayranlıkla izleyebileceğimiz Türk oyuncuları seyretmek istiyoruz. Sizden bekleneni yerine getirin” diyorlar. Örnek olarak Sinan Güler’i alalım. Sinan bugün çok üst düzeyde iyi bir savunmacı. Bu bizde yıldız oyuncu olma şansına sahip oyuncularda eskiden pek bulunmayan bir yetenek. Ama Sinan hücumda bugün sadece iyi bir oyuncu. Büyük oyuncu(süper star) olması için gene temel konularda eksiği var. Şutu, pası, sağ elle driplingi gelişebilir. Siz Sinan’ın İbrahim Kutluay veya Harun Erdenay’a benzer bir şut performansına sahip olsa bugün onun nerede olabileceğini düşünebiliyor musunuz?

İyi bir haber de burada var. Şut makinesini Anadolu Efes getiriyor. Şut makinesine artık (Şut doktoru veya şut profesörü) de deniyor. Şut doktoru gemiyle Avrupa yolunda. Şut makinesi saatte 1200 şut arttırıyor. Biz Türkiye’de genelde 1200 şutu 1 ayda atıyoruz. Basketbolda başarının sırrı (TEKRAR) kelimesinin altında gizli. Doğru bir şut stiliyle binlerce kez tekrar tekrar şut atıp çok iyi şutör olacak sayısız Türk çocuğu doktoru bekliyor. Bugün Amerika’da dripling için de yeni toplar geliştirildi. Resimdeki topun üzerinde çıkıntılar var. Bu topla bir süre çalışırsanız ardından normal basketbol topu bir elinizin uzantısı kadar size kolay geliyor. OYUNCU GELİŞTİRME KOÇU (anlayışını) Efe Aydan Tofaş’ta uygulamaya başlatacaklarının müjdesini verdi. Bu kararla Efelerin Efesi Tofaş Başkanı’nın basketbolumuzun tarihine bir kez daha geçeceğine inanıyorum. Birçok kulüp yetkilisi de Efe’nin açtığı yolda yürüyeceklerdir ben buna da inanıyorum. Son olarak Banvit Beşiktaş maçıyla zirve yolunda ben de varım dedi. Bu gidişle biz Beko Basketbol Ligi şampiyonluk namzetlerinin isimlerini saymakla bitiremeyeceğiz. Mutluyuz.

Kaynak: Hürriyet