Hoşgeldin Ermal Kurtoğlu

G.Saray Çek Cumhuriyeti’nden galibiyet ile döndü. Dün gece yine üstün şut yeteneğine sahip bir ülke daha izledik. Çek’ler de iyi şutörler. Bu yüzden biz oyuncularımız iyi şutör diye gevşersek zirve yolunda çok zorlanırız.
Bizim basketbol anlayışımızı her geçen gün geliştirmemiz şart. Basketbol bir takım oyunu, daha iyi takım olmanın yolu her kulübün daha iyi oyun kuruculara sahip olmasından geçiyor. Bu yüzdende her fırsatta genç koçlara en yetenekli oyuncunuzu Point Guard yapın diyorum.

Ama genç takım oyuncularınıza örnek olarak göstereceğimiz tecrübeli Point Guard sayımız sınırlı. ABD’de son dönemde bir maçta oyuncuların ne kadar olumlu veya olumsuz katkıları olduğunu anlamak için yeni uygulamalar var.

Değerlendirmek istedikleri oyuncunun oyunda kaldığı sürede maçın skorunu ayrı tutuyorlar. Başa baş giden bir maçta oyuncu sahaya girdikten sonrda kenara çıkıncaya kadar, maç skorunun olumlu veya olumsuz oluşu değerlendirmenin temelini oluşturuyor. Bu yeni uygulama bizde de yapılsaydı, Tutku’nun kıymeti çok daha kolay anlaşılırdı.

Tutku; son G.Saray maçlarında ilk 5’de başlamıyor. Dünde Tutku ilk 5’de yoktu. Oyuna girdiğinde G.Saray 8 sayı gerideydi (18-10). Ama ilk periyodu G.Saray 19-22 önde tamamladı. İkinci devre başında da Tutku yedekteydi. G.Saray yine zorlandı. Tutku’nun 3. dakikada oyuna girmesiyle G.Saray maçı 77-62 kazandı. Bu sayı farklarını Tutku’nun attığı sayılar kapatmadı.

Tutku skorer bir oyuncu değil. Ama yaptığı asistler önemli bundan da önemlisi Tutku oyuna girdikten sonra takımdaki diğer oyuncuların özgüvenleri farkında olmasalar da artıyor. Takım oyununu oturtmak, daha da önemlisi takımı takım yapmak bu demek.

Tutku’nun şutu çok iyi değil ama yeterli diyebiliriz. Adam geçme yeteneği çok iyi. Rakip 3 sayı koridoruna çok sık girebiliyor. Türkiye’de topu bir tarafa bakarken öbür taraftaki boş adamı görüp pas vermek sayfasını o açtı (No look pass).

Ama bazen bu ‘No look pass’ı abartıyor. Drive’ı çok iyi ama aklında hep bu ters tarafa pas olduğu için rakip potaya doğru gidiyor fakat saldırmıyor. Bu yüzden de arkadaşlarını tutan rakip oyuncular bu gene sürpriz pas peşinde diye kendi adamlarından ayrılıp ortayı kapatmıyorlar.

Buda Tutku’nun asist sayısını sınırlıyor. Eğer Tutku rakip potaya saldırsa sol elini de kullanabildiği için verimi çok artar. Tutku’nun asistleri takım arkadaşlarına da özgüven sağlıyor. Ermal Kurtoğlu bunlardan biri.

Ermal son zamanlarda pota altındaki pivot hareketlerini çok geliştirdi. Tutku’nun asistleri sonunda bulduğu kolay smaçlarda buna eklenince Ermal’in özgüveni zirve yolunda ilerliyor. Böylece Ermal oyunun sonunda sahanın ortasından attığı üst üste 2 tane 3 sayılık şutu sayıya çevirdi. Evet yanlış okumadınız.

Kevin Durant’ten değil Ermal’den bahsediyoruz. İnanılması zor bu performans Ermal’in resmine renk kattı. Bugün basketbol dünyasında zor durumda olanların başında ŞUT DOKTORLARI geliyor. Bunlar NBA oyuncuları dahil her oyuncunun şutunu geliştirecek, fevkalade bilgili basketbol eğitmenleri.

Çeşitli şut doktorlarının oyuncuların şut mekanikleri hakkındaki görüşleri, ufak tefek farklıda olsa genelde benzerdir. Şut doktorlarının başında Ed Palubinskas dünyanın gelmiş geçmiş en iyi faul atıcısı.

Ed Palubinskas’ın Guinness Rekorlar kitabına giren inanılmaz performansları var. 1 saatte tek topla 880 atışta 867 isabet bunlardan biridir. 1 saatte 6 topla attığı 1265 şuttan 1206’sını sokmak gene onun rekorlarından biri. Bir tek başarılı olamadığı öğrenci Shaquille O’Neal.

Onun faulünü geliştirememişti; “Shaq’ın eli çok büyük. Topu istese de istemese de parmaklarının ucuyla tutuyor. Basket topu onun elinde tenis topu gibi kalıyor” diye özür dilemişti. Palubinskas ’ın ‘gözler kapalı şut atmak’, ‘sönük topla çalışmak’ gibi yenilikleri var.

Özetle Palubinskas özellikle faulde standartların kullanılmasından yana. Ama şimdi şutlarını topu geri taşıyıp enselerinden atan oyuncular var. Bunların başında Erwin Dudley (Ersin Dağlı) geliyor. Banvit’te de böyle şut atan 2 oyuncu var. Bu şekilde şut atanlar sokmaya devam ettikçe Palubinskas sinirden çatlayacak gibi oluyor .

Onun istediği standart stilde faul atanların arasında ilk sırada bizim Oğuz Savaş var. Palubinskas Oğuz’la tanışsa içinin rahatlayacağı ve mutlu olacağı muhakkak. Oğuz Savaş’ın şut doktoruna ihtiyacı yok. Ama onu süratlendirip, sıçramasını geliştirecek bir kondisyonere ihtiyacı var.

Kaynak: Basketdergisi.com