Siz bir günde kaç şut atıyorsunuz

Cumhuriyetspor’daki basket forum sayfasının bir tek gayesi var: Türk çocuğunun daha iyi basketbolcu olmasının önünü açmak. Bunun için hepimizin, genç oyuncularımızın daha iyi oyuncu olabileceklerine inanmamız gerek.
Biz Türk basketbol adamları gençlerimizin yeteneklerinin tümünü kullanmalarını sağlayamıyoruz. Bunun farkında bile değiliz. Bu yüzdende üzülmüyoruz bile. Geçen yıl Türk milli takımı çok önemli bir dünya ikinciliği kazandı. Dünya gözünü bize çevirdi. Iverson’ın ve Jasikevicius’un gelişi, bu ilgiyi arttırdı. F.Bahçe ve Efes’in Euroleague’de başarılı olma şansları bunlara eklendi. Ama bu başarıların temelini oluşturabildik mi bilemiyorum.

Bu ve önümüzdeki yıl, gene milli takım olarak çok önemli sınavlarımız var. 2010 ’da tecrübeli ve güçlü bir milli takımımız vardı. Peki, biz bu takıma ilave edeceğimiz yeni gençler yetiştirdik mi ben göremiyorum. Hep birlikte oturup yeni genç oyuncu aradığımızda, bir tek Emir Preldzic’i buluyoruz, o da DEVŞİRME.

Oyuncu geliştirme koçu anlayışını oturtamadık. koçların kafaları haklı olarak maç kazanma üzerine konsantre. Kenar teknik yönetimin gözleri hep skor tabelasında. Aralarında sadece oyuncu yetiştirmekle görevli bir asistan koç yok. Daha iyi oyuncu Türk genci sorununu nasıl çözeriz, bir araya gelip tartışamıyoruz bile. Bizde basketbol adamlarımızla, özellikle koçlarımızla (ben her şeyi bilirim) anlayışı vardır. Buna kimse itiraz edemez.
Özgüvenleri var deyip, mutlu olursunuz. Ama bu cümlede bir kaç kelime yer değiştirirse, cümle “basketbolda herşeyi ben bilirim”e dönüşür. Hele buna yalnız kelimesi de eklenirse, (her şeyi yalnız ben bilirim) anlayışına dönüşünce, artık bir araya gelip, tecrübe ve bilgileri paylaşma imkanı yok olur.

Daha iyi oyuncu deyinci, çok yönlü komple oyuncuları kastediyorum. Yüzü dönük, sırtı dönük oynayabilen, şut atan, adamını geçen, kendine sayı fırsatı yaratabilen, asist yapıp yanındaki oyunculardı büyüten, saymakla bitmeyecek vasıflara sahip genç oyuncuları bekliyoruz.

Onlarda yedek sıralarında bizi bekliyorlar. Basketbolda Yugoslav kökenli koçlardan öğrenecek bir şey olmadığını artık biliyoruz. Avrupa’da yeniliğe açık, bizim izlememiz gereken tek ülke İspanya. İspanya’nın çeşitli yerlerinde (oyuncu geliştirme merkezleri) inşa edilmiş durumda. Bunlar salonlu, kondisyon merkezli, yatakhaneli, lokantalı komple kampüsler.

Senenin belirli zamanlarında, her yaşta genç oyuncuları buraya getirip, onlara daha iyi oyuncu olma şansını teknik ve psikolojik olarak sağlıyorlar. Bu kampüslerde basketbolun gelişmesi için her yeni çıkan alet var. Ve oradaki hocalar bütün sene görev başında gelecek çocukları bekliyorlar.

Bizim TRT 3 kanalı ispanya liginin maçlarını veriyor. Ben dikkatle bu maçları izliyor ve kaydediyorum. Bu yüzden canlı izleyebileceğimiz G.Saray-Estudiantes maçı beni çok heyecanlandırdı. İspanyol basketbolu bizden daha hızlı. Daha çok pasa ve harekete dayanıyor. Savunma anlayışları da her gün daha saldırgan oluyor.

Ama henüz çok sayıda iyi genç oyuncu yetiştirme konusunda daha yolun başındalar. Hala onlarında gözleri Navarro gibi eski oyunculara yönelmiş durumda. Ama oyuncu geliştirme merkezleri ile yola çıkmış durumdalar. Estudiantes takımında keşke bizde de böyle biri olsaydı diyebileceğimiz yoktu. Bu bizi sevindirdi. ama Estudiantes maçında G.Saray takımımız 5 yabancı oyuncuyla maça başlayınca korkumuz arttı. Daha iyi genç oyuncu problemimizin önünde (çok sayıda yabancı oyuncu oynatmak da) ayrı bir dert.

Basket Forum sayfamızda gelişme sürüyorb Artık yazılarımızda resimlerde kullanabileceğiz. İlk resim olarak İspanya’da da şut geliştirme silahı olarak kullanılan şut makinesinin resmini sunuyoruz. Bu alet her attığınız şutu size geri yolluyor. Ve bu sayede 10 dakika 200 şut atabiliyorsunuz. Kevin Durant’in şut yeteneğini bu aletle geliştirdiği söyleniyor.

Biz Semih’in yetişirken her gün 100 şut attığını kabul etsek ayda 3000 eder. Kevin Durant’in ise saatte 1500 şut attığı kayıtlara geçmiş. Semih Kavin Durant gibi şutör olsaydı şimdi NBA’de nerelerde olurdu. Cevabını size bırakıyorum. Siz bir günde kaç şut atıyorsunuz. Bu konuya tekrar değineceğim.

Sevgi ve saygılar.

Kaynak: Basketdergisi.com