Ereğli basketbol şehri

Çarşamba akşamı Ereğli’de oynanan maçta Beşiktaş Erdemirspor’u yendi. Ama kazanan sadece Beşiktaş değildi. Türk basketbolu da kazandı. Edirne’den sonra Ereğli’nin de basketbolumuz için çok önemli bir şehir olduğunu gördük. Tribünlerin doluluğuna çoğunluğu bayanlardan oluşan bando da eklenince dünyada az rastlanan bir tabloyla karşılaştık ve gurur duyduk.
Ama bunlar kadar önemli bir kazancımız daha var. Altan Erol’ u da kazandık. Ben Altan Erol’u ilk defa bu kadar yakından izleme fırsatı buldum. Altan, Beşiktaş maçında Türk gencinin basketbola olan yeteneğinin sahadaki ispatıydı. Basketbolda bir araya konması çok güç iki yeteneği bize bir araya getirip inanılmaz bir başarı sergiledi. Altan Erol, oyun kuruyucu oynayacak kadar, sezgisi, oyunu okuyuşu güçlü bir oyuncu. Ama rakip oyuncuya veya skorere dünyayı karartıp onu basketbol oynadığına pişman edecek kadar da iyi savunmacı.
Türkiye’de kulüplerde daha bir çok Altan Erol olduğu muhakkak, ama bir onları ortaya çıkaramıyoruz. Biz Türkiye’de her takımda kenarda sorumluluğu sadece oyuncu geliştirmek olan asistan koçların olması gerektiğini sık sık tekrarlıyoruz. Boş zamanlarında, ölü mevsimde tecrübeli bir oyuncu geliştirici koç (öğretmen) olsaydı ve Altan’nın şutunu, driblingini geliştirseydi, bugün nerelerde olurdu diyorsanız okyanusun öbür tarafına bakmak gerekirdi derim.
Yarın Edirne’de de Can Akın’ı seyredeceğiz. Böyle yeteneklere sahip Türk basketboluna gerekli organizasyonları koyarsak zirve yolunda kimse yolumuzu kesemez. Genç takım antrenörlerinden bir ricam var. Lütfen en yetenekli oyuncunuzu hemen skorer yapmayın. Oyun kurucu yapın. Point guardların önemi her gün daha da artıyor. İzahı basit, oyun kurucu yeteneklerinin en önünde beraber oynadığı oyuncuları da daha iyi basketbolcu yapmak yeteneği var.
Yabancı koçlara karşı olduğumu artık herkes biliyor. Özellikle yabancı oyun kurucu transferine de bir o kadar karşıyım. Türk basketbolunu Türk oyun kurucular omuzlarsa inanılmaz başarılar kazanırız. Öğrenmenin sonu yoktur. Genç koçlarımızın yetişmesi, bilgilerinin artması bizim yaşam gayemiz. Bunun için İngilizce bölüm açtık. Bu bölümü çok kısa bir süre içinde basketbol İngilizcesine çevireceğiz. Önceden de söyledim. Kimseye İngilizce öğretmek iddiasında değiliz. Öncelikle Anadolu’daki genç koçları İngilizce’yle tanıştırmak amacını taşıyoruz. İngilizce konuşmanız şart değil. Sadece (okuduğunuzu anladığınız zaman) internet hemen emrinize girecektir. İnternette binlerce basketbol sayfası var. Örneğin sadece “recreation sport” adlı sayfada birbirinden değerli 4 bin 705 makale var.
Oyun kurucuların en önemli vasıfları oyunu okuma yetenekleri. İnternet sitelerinde Altan Erol’ları Jasikevicius yapacak bilgiler gelin bizi kullanın diye sırada bekliyorlar. En basitinden başlayalım. Sahayı görmek, oyunu okumak için potaların temellerini 30-40 cm’lik X işareti yapıştırıyorlar. Genç oyun kurucuları sahanın neresinde olurlarsa olsunlar top ellerindeyken karşılarındaki X işaretini görmeye zorluyorlar. Oyun kurucuları, sahanın bir ucundan öbür ucuna dripling yaparken onları hem dripling yapıp hem de A harfinden Z harfine kadar tüm harfleri saymakla görevlendiriyorlar. Oyun kurucular hızla dripling yaparken bacak arası çapraz dripling, sürat değiştirme gibi maharetleri yaparken de A’dan Z’ye sayıyorlar.
Bununla kalmıyor, oyuncu karmakarışık dripling yaparken bu sefer Z harfinden başlayıp A’ya kadar geri sayımla görevlendiriliyor. Telefon numaranız ve 6 haneli başka bir sayıyla tersten öne okumak zorunda kalıyorsunuz. Özetle oyun kurucu hem sahayı daha iyi görebiliyor, hem de kafasında iki ayrı konuyu birleştirip oyunu okuması yolunda ilerliyor.
Edirne’de buluşmak üzere… Erdemir yöneticilerine teşekkür ederiz…Edirne’de buluşmak üzere… Sevgiler, saygılar.

Kaynak: Cumhuriyet