Hoşgeldin Olin Edirne

Basketbolumuz büyüyor. Gurur duyuyoruz. Birkaç yıl önce sahalarımızda Iverson’ı veya Jasikevicius’u izlemek hayaldi. Bu hayal gerçek oldu. Bunu sağlayan yöneticilere teşekkür ederiz.
Jasikevicius’un Türk basketboluna çok olumlu katkılar yapması hatta sınıf atlatma şansı var. Basketbolumuzda fastbreak (hızlı oyun) kavramı karışık. Kulüplerimizin hemen hepsinin oyun anlayışı daha çok kontrollü oyuna, yarı saha set oyunları üzerine kurulu. Jasikevicius’la beraber Türk basketbolu hızlanacak. Buna şüphe yok. Bu konu çok önemli. Bu yüzden bu konuyu bir dahaki yazıda tek başına inceleyeceğiz. Beşiktaş takımının başında Ergin Ataman’ı görmek de gurur verici.

Ergin’li Beşiktaş’ın katılımıyla bu yıl Beko Ligi’nde bugüne kadar ki en çekişmeli hatta en kaliteli play-off maçlarını izleyeceğimiz muhakkak. Iverson ve Chatman henüz tam formda değiller. Ergin Ataman’ın disiplini onları da zorlayacak ve kondisyonlarını yukarı itecektir. Bu ikili Efes maçının ikinci yarısında yoruldular. Bunda Ergin Ataman’ın oyunun başında Iverson’a tam saha baskı yaptırmaya zorlamasının etkisi vardı.

Herkes Beşiktaş’ta giderek birbirini daha iyi tanıyor. Bu belli. Ama geçtiğimiz hafta Cevher Özer’in performansı Iverson Chatman çizgisini üçgene çevirdi. Ve Beşiktaş’ın temelini kuvvetlendirdi. Ama Beşiktaş’ın beklediği oyuncu Cüneyt Erden.

Iverson ve Chatman tam saha baskılı savunmaya karşı üstelik rakip oyun kuruculara da baskı yapmasını bekleyemezsiniz. Cüneyt Erden’le temeldeki üçgenin şekli ve gücü daha da artacaktır. Efes’te durum aynı. Değişen birşey yok. Perasovic’in tek olumlu uygulaması Wisnievski’yi tribünde tutup Ender Arslan’a basketbol sahasını hatırlatmasıydı.

Nachbar’ın ne kadar iyi oyuncu olduğunu bir kez daha gördük. Efes’in kadrosu güçlü. Bu güçlü oyuncular topluluğunu Perasovic birleştirip yumruk yapabilecek mi göreceğiz. G.Saray’da Oktay Mahmuti’nin bugüne kadar ki başarısı tartışılamaz. Ama takımın lideri olma gücüne sahip Tutku’ya bu görev verilmiyor. Tutku’nun yerine sıradan bir oyuncu Rochestie ilk beşte başlıyor.

Milli takımımızın Tutku’ya ihtiyacı olabilir. Tutku yeteneklerini hergün arttırarak kullanıyor. Özgüveni ise Tutku’nun henüz içinde. Ve Oktay Mahmuti’ye bakıp beni de ortaya çıkar diye adeta rica ediyor. G.Saray kulübü yeni futbol sahası ile muazzam gelişme içindi. Başkan Adnan Polat tarihe geçmek üzere. Bu olumlu ortamda ben eski bir G.Saray’lı basketbolcu olarak bir şeyi hatırlatmak istiyorum. Türkiye’nin en kişilikli, karakterli koçlarından Cem Akdağ hala boşta. G.Saray tarihinin en güç günlerinde sorumluluk alan başarılı koçu G.Saray’da oyuncu yetiştirme ve geliştirme bölümü açıp onun başına geçirmek başkanın görevi.

Aksi taktirde Adnan Polat sadece futbol sahasıyla değil G.Saray’ın en çok moral borcu olan Cem Akdağ ve Cihansever Yeşildağ’ı görmezlikten gelmesiyle de tarihe geçecektir. Son defa hatırlatıyoruz. Bundan seneler önce İstanbul’a maça 30-40 taraftarıyla beraber geldiklerinde çok heyecanlanıp Karşıyaka’nın Türk basketbolunda özel yeri olacak diye sevinirdik. Bu olay gerçekleşti, Karşıyaka Türk basketbolunun en güçlü kalelerinden biri oldu. Şimdi sıra Edirne’de. Olin şirketine yürekten teşekkür ediyoruz. Türk sporunun Olin gibi şirketlere ihtiyacı sonsuz.

Tribünleri dolduran çok kaliteli Edirneli taraftarlar bizi çok mutlu ettİ. Edirne’de başlayan heyecan bütün Trakya’ya da yayılacak.Bu görülüyor. Biz koç Gökhan Taştimur’i ikinci ligden birinci lige çıkardığı 7-8 takımla tanırdık. Gökhan’ı bu sefer 1. lige çıkardığı Olin Edirne’yi zirveye sırtlarken hayranlıkla izliyoruz. Türk basketbolunun Olin gibi şirketlere olduğu kadar Gökhan Taştimur gibi yürekli bilgili koçlarada ihtiyacı sonsuz. Gökhan Taştimur’la gurur duyuyoruz.

Kaynak: Cumhuriyet