Haydi beyler

Siz bir genç takım antrenmanına gittiğinizde genç oyuncuların birbirlerine moral vermek için kullandıkları sözün ‘Hadi beyler’ olduğunu duymuşsunuzdur. Ben hadi beyler sloganıyla basketbol kulüplerimizin yöneticilerine sesleniyorum. Önce Beşiktaş C.T’dan başlayalım. Benim koç olarak Ergin Ataman’a duyduğum hayranlığın sonu yoktur. Onun Türk basketbolunun yeniden içine girmesi fevkalade olumlu bir olaydır.

Ama içimde Burak Bıyıktay’a da sevgi ve saygı var. Burak saha kenarındaki onurlu davranışları ve kişiliğiyle genç antrenörlerin örnek alacakları çok ender koçlardan biridir. Burak’ın Iverson geldikten sonra işinin çok güç olduğunu defalarca söyledim, yazdım. Buna Chatman olayı ve diğer iç problemler de eklenince işi dahada güçleşmişti. Şartlar ne olursa olsun Burak’ın Beşiktaş’taki görevine bu şekilde son verilmesi bana göre çok üzücü ve doğru olmayan bir karar.

Ben bir basketbol adamı olarak Burak’ın Beşiktaş yönetimindeki görevi ne olursa olsun kalmasından yanayım. Tüm basketbolseverlerin de böyle düşündüklerine inanıyorum. Burak’ın Beşiktaş teknik komitesinde mentor veya danışman olarak kalması Beşiktaş Spor Kulübü yönetimine duyduğumuz hürmeti arttırır. Beşiktaş yönetimi bu yıl Iverson’ı getirerek Türk basketbolunun tanınması ve sevilmesi yolunda eşi olmayan bir fayda sağladı. Iverson kolay bir oyuncu değil. Burak yönetiminde henüz problem çıkarmadı.

Ama maçların kazanılmasında çözüm de olamadı. Ben iddia ediyorum Chatman sorunu çözülür, Ergin ve Burak omuz omuza olurlarsa Beşiktaş Beko Ligi’ndeki en iddialı takımlardan biri olur. Ergin ve Burak uyum içinde olabilirler mi sorusuna ‘cevap Iverson’ı Türkiye’ye getirecek kadar güçlü Beşiktaş yönetiminin çözemeyeceği problem yoktur’ olacaktır. Sahada Chatman ve bir takviye ile Beşiktaş C.T mucizeler yaratabilir.

Iverson şimdilik iyi bir takım oyuncusu. Cüneyt Erden Türk basketbolunun aradığı bir oyun kurucu. Onun geri gelişi Beşiktaş için çok önemli. Cevher Özer arayıp da bulamadığımız her yönüyle katkı sağlayabilecek bir Türk oyuncu. Türkiye’nin savaşçı basketbolcular arasında en ön sıralardaki oyuncular arasında Bekir Yarangüme, Mustafa Abi, Serhat Çetin gibi birçok oyuncu da kadroda. Ergin hiç şüphesiz Türkiye’nin en enerjik koçu. Onun enerjisini pozitif yönde yayması sağlanırsa bu ekibi kolay kolay hiçbir takım durduramaz.

Basketbolda saldırgan savunma anlayışı giderek yayılıyor. Buna savunmada hücuma geçmekte diyebiliriz. Saldırganlık o kadar artıyor ki bu savunmaya ‘baş belası savunma’ denmeye başlandı. Savunma rakip takım oyunculara bela oluyor. Hücum oyuncularının bu belada nereden başımıza çıktı deyip hücum yetenekleri sınırlanıyor. Böyle bir savunma anlayışı bu kadro için ideal. Baş belası savunma takımı birleştiriyor, bütünleştiriyor.

Hücumda ise Iverson ve Chatman arasında sinerji sağlanırsa koçların oyun çizmek için tebeşir kullanmalarına bile gerek kalmaz. Yıldırım Demirören’in babası Erdoğan Demirören benim çok özel bir dostumdur. Bu yüzden ben Yıldırım Demirören’den rica ediyorum. Şeref Yalçın beyle geçin takımın başına. Türk basketbolu sizi Iverson’ı getirmenizle değil, Türk Basketbol tarihinin en çekişmeli play-off’unu gerçekleştiren yöneticiler olarak tanısınlar.

Kaynak: Cumhuriyet