Savunmamız parkelerle tanışıyor

Ülkemiz basketbolunda savunma giderek güçleniyor. Basketbolumuz da savunma hücumun hep gölgesindeydi. Bir gün savunmanın böyle heyecanla uygulanacağını kimse hayal bile etmezdi.
Bu savunma heyecanı Tanyeviç’le başladı. Yugostav basketbolunda koçlar, maçlarda kenarda o kadar hareketlidirler ki oyunculardan bile çok yorulurlar.

Tanyeviç bu kenardaki hareketliliğin bir maestro’suydu. İlk geldiği günlerde seyirciler bu adam ne yapıyor diye ona bakmaktan. Maçı bile kolay izleyemezlerdi. Ama savunmanın esası tetikte olmaktır. Dikkatinin tamamını kullanan tuttuğu adamdan başkasını düşünmeyen oyuncular iyi savunmacıdırlar. Türkiye’de o sıralarda savunma teneffüse çıkmak gibi algılanırdı.

Oyuncular neredeyse şu savunma bitse de hücuma geçip oynamaya başlasak diye düşünürlerdi. Tanyeviç’in sınırsız bağırıp çağırmaları, uyarıları Türk çocuğuna savunmada tetikte olmayı öğreti ve savunmada konsantrasyon artıkça hareketli, özverili savunma giderek basketbolumuza yerleşti. Bu yüzden biz Tanyeviç’e teşekkür borçluyuz. Tanyeviç’in ‘sınırsız uyarı’ metodunun Türk koçlarda uygulamaya başlayınca basketbolumuzda ‘savunmada dinlenme’ anlayışı kayboldu ve bu heyecan her gün daha artıyor. Bugün Türkiye’de en iyi savunma yapan takımların başında Fenerbahçe geliyor.

Fenerbahçe’de Ömer Onan Tanyeviç’in sahadaki uzantısı gibi.. Ömer o kadar canla başla heyecanla savunma yapıyor ki diğer oyuncular farkında olmadan onu kopyalıyorlar. Artık herkes savunmanın kıvılcımı Ömer Onan’ın olumlu etkisinde savunmanın bir özelliği de takımınızda ölümüne savaşan bir oyuncunuz varsa hele bu oyuncu rakip takımın oyun kurucusunu bunaltıyorsa bu heyecan takım arkadaşlarına da yansır.

Hücum da böle bir kural yoktur. Takımınızda bir arkadaşınız her atığı şutu sokuyorsa sizde iyi şut atmaya başlayamazsınız. Hatta olumsuz bile etkilenirsiniz Ömer’den en çok olumlu etkilenen Ukiç. Ukiç Türkiye’ye geldiğinde sıradan bir savunmacıydı. Şimdi oda her gün daha iyi savunma yapıyor. Ukiç bir gün ülkesine döndüğünde basketbol adamları Ukiç bu savunmayı nerede öğrendi diye birbirlerine soracaklardır. Savunma özgüveni de artırıyor. Siz Ömer Onan için böyle savunma yapmasaydı, attığı şutlar gene girerdi diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Öyle olsaydı bırakın Ömer’in şutlarını izlemeyi onu sahada bile göremezdiniz.

Son günlerin en iyi savunma yapan takımlarından biride Galatasaray. Galatasaray’ın Ömer Onan’ı yok! Ama kenarda Oktay Mahmudi var. Oktay şu anda tartışmasız en iyi savunma koçu . Kişiliğiyle, bilgisiyle bütün takım oyuncularını olumlu etkiliyor. Galatasaray’da savunmanın kıvılcımı Tutku Açık. Evet yanlış okumadınız.

Tutku Türk basketbolunun NBA oyun kurucuları seviyesindeki ender oyuncularından biri.. Ama savunması kendisine özeldi. Tutku basketbola yeni bir savunma kavramı eklemişti. Savunmada hareket etmeden kıpırdamadan tutuğu adamı bütün dikkatiyle sadece gözleriyle bakarak savunurdu.

Tabi tuttuğu oyuncularda ‘göz savunması’ temsilcisinin yanından geçer, turnike atarlardı. Bugün durum çok farklı Tutku kendisini yerden yere atacak kadar hareketli ve heyecanlı.. Artık tuttuğu adamda değil parkelerle göz göze savunma yapıyor. Bu gelişmeye en çok şaşıranlar ise ‘bu adama ne oldu da durmadan üstümüze balıklama atlıyor’ diye düşünecek parkeler olsa gerek.

Kaynak: Cumhuriyet