Avrupalı Siyahlar

Rigaudeau’nun transferiyle ilk defa iyi şut atan, iyi top kullanan dış adamlara NBA yolu açıldı diyebiliriz. Amerikalı siyah oyuncuların atletik yetenekleri çok üstün. Avrupalıların ise fundamentalleri daha sağlam.

Basketbol büyüdükçe dünya küçülüyor. Dünya küçüldükçe işler de karışıyor. Bir yandan, Türkiye dahil çoğu Avrupa ülkelerinin kulüp takımları son çare olarak, şu ana kadar kulüp bulamamış Amerikalı oyuncuların transferi peşindeler. Oyuncu menajerlerinin telefonları, ‘‘Aman bize sınıf atlatacak bir Amerikalı oyuncu bul” diye arayan kulüp yöneticileri yüzünden hiç susmuyor. Diğer yandan, NBA gözlemcilerinin çoğu Avrupa’da. Onlar da takımlarının gidişlerini değiştirecek Avrupalı oyuncu peşindeler.

Eskiden de ara sıra NBA gözlemcileri (scaut) Avrupa’da dolaşırlardı, ama Amerika’ya döndüklerinde anlattıkları çoğunlukla Avrupa’da gördükleri müzeler veya sergiler olurdu. Ellerindeki transfer listesi, ilerisi için umut vaat eden bir kaç genç uzun oyuncu ile sınırlı kalırdı. Geçen ay bu durum kökünden değişti. Dallas Mavericks, önümüzdeki Play-Off’larda zone’a karşı kullanmak üzere Fransız Antoine Rigaudeau’yu sezon sonuna kadar 600.000 dolara transfer etti. Rigaudeau’nun transferiyle ilk defa iyi şut atan, iyi top kullanan dış adamlara NBA yolu açıldı diyebiliriz.

Yeni oyuncu türü

NBA’in sembolü Memphis Grizzlies’in yeni menajeri Jerry West’in de geçen ay Avrupa’ya gelişi, Avrupalı oyuncu arama akımını daha da kuvvetlendirdi.Jerry West’in Divac’ı vererek orta okul takımlarından Kobe Bryant’ı alışının, onu NBA tarihinin en başarılı menajeri yaptığını geçen hafta yazmıştık. Amerika’da West’in yıllar önceden, ileride süperstar olacak gençleri önceden sezgisinin bir eşinin olmadığı kanısı yaygın. West’in sinirli yapısı yüzünden, önemli maçları saha kenarı yerine, evinde iki televizyondan birden seyredişi, senelerdir konuşulan bir özelliği. Yazarlar, onun izlediği oyuncuları beklediği gibi çıkmazsa, ortalığı tekmeleyip, dağıttığını ve bu yüzden evinde yedek bir televizyon bulundurduğunu yazıyorlar.

Jerry West’in Fransa’ya konsantre oluşu yeni bir oyuncu türünün ortaya çıkmasına sebep oldu: Avrupalı siyah oyuncular.

Gerçekten de San Antonio’nun point guardı Tony Parker, Fransız kökenli siyah bir oyuncu. 21 yaşındaki Parker, bu yıl NBA’deki en iyi point guardlar arasında gösteriliyor. Amerikalı siyah oyuncuların atletik yetenekleri çok üstün. Buna karşın, Avrupalıların pas ve şut yetenekleri, özetle fundamentalleri, küçük yaşta profesyonel oldukları için daha sağlam. Fransız sömürgelerinde doğmuş, Afrika kökenli siyah oyuncular ise hem Amerikalı siyahlar gibi atletik, hem de Avrupalı beyazlar gibi iyi basketbolcular.

Avrupa’nın keşfi

20 yıl önce Nijeryalı Hakeem Olajuwon’ın oynadığı ilk All-Star maçının ertesi günü Afrika’da, onbinlerce gencin evlerinde dribling yapmaya başladıkları, günlerce yazılıp çizilmişti. Bu yıl, bu durum da değişti. Yao Ming, All-Star ilk beşinde başlayınca, bu sefer milyonlarca Asyalı gencin topu yere vurmaya başladığından kimsenin şüphesi yok. Dünyada basketbolu yayan, sevdiren oyuncular arasında artık en başta Yao var. Amerikalı scautların Çin’e yayılmaları için daha vakit var. Ama Olajuwon’ın Afrikalıları Avrupa basketbolunda giderek yerlerini alıyorlar.

Amerika’da Avrupalı yetenek keşfi her geçen gün daha değer kazanıyor. Gözlemciler, son zamanlarda büyük paralarla NBA takımlarının birinden öbürüne transfer oluyorlar. Avrupa’nın keşfi yalnız Fransa’dan ibaret değil. Yugoslavya yine ilk sıradaki yerini koruyor. Geçen hafta bir yazar ve bir araştırmacıdan oluşan ESPN ekibinin, Yugoslavya’da yetenek ayarışlarının öyküsü vardı. Bu serüven 7 gün ard arda, en ince detayına kadar anlatılıldı. Seriyi izleyenler, onlarca genç Yugoslav’ın ismini öğrenmekle kalmayıp, antrenman tarzlarını, koçlarının özelliklerini bile öğrendiler. ESPN’cilerin listesinde NBA’in gelecek yetenekleri arasında Ülkerli Fatih Solak’ın ve Zaza Pachulia’nın adı geçiyor, ama tekrarlamakta fayda var.

Faruk Akagün faktörü

NBA kapıları yetenekli kısalara da artık açık. Bizim kafamızda, Efes’li Ender Aslan’ın yaratıcı oyun tarzının, ona şans tanıdığı kanısı vardı. Ama son zamanlarda Ender gevşedi ve ilerleme durdu. Bazen onu seyrederken, aradığını bulamayıp, televizyon ekranlarını tekmeleyen Jerry West’i anlar gibi oluyoruz.

Geçtiğimiz hafta sonu bir Türk televizyon kanalında Türk basketbol adamları içinde bilgisine, kişiliğine, basketbola kendini adamışlığına saygı duyduğum Hurşit Baytok vardı. Fenerbahçe Altyapı Sorumlusu Hurşit, yeni nesillerin yetenek dolu olduğunu müjdeliyordu. Ben Hurşit için düşündüklerimi, Galatasaray’a son şampiyonluğu yaşatan Faruk Akagün için de göğsümü gererek tekrarlayabilirim. Faruk Akagün şu anda Detroit Pistons’ın Avrupa temsilcisi. Hurşit’in öngördüğü yetenek ordusu ve Faruk Akagün’ün NBA yolunu açacak otoriteye sahip oluşu, insanı heyecanlandırıyor. Ne mutlu bize.

Kaynak: Hürriyet